Bu Maç Temposunda Olabilir!

0
364

Bu Maç Temposunda Olabilir! Beşiktaş 0 – Rizespor 1

Beşiktaş 23 Kasım’da oynadığı Kasımpaşa maçından bugüne kadar, Avrupa kupası maçları dahil, 25 günde toplam 8 maç oynadı. Yaklaşık 3.1 günde bir maç yapmak kolay iş değil. Bu sürenin önemli bir bölümü de seyahatlerle geçince bu maçlara ne taktiksel, ne de fiziksel olarak hazırlanmak mümkün. Konsantrasyon ise ayrı problem; bir maçtan diğerine dinlenmeden, evini dahi görmeden gitmek kolay iş değil.

Beşiktaş’ın pek çok oyuncusu bu süreçte, bu tempoya dayanamayarak sakatlandı. Bu sakatlıklarda hakemlerin rakip oyunculara gösterdiği hoşgörünün de payı vardı. Beşiktaşlı futbolculardan esirgemedikleri kartları rakip oyunculara göstermeyince ister istemez rakibin müdahaleleri de sertleşiyor. Bu koşullar altında bu maçta kaybedilen puanlar önemli değil. Bir sonraki maçta telafi edilir. Ancak Beşiktaş’ın her maçta en bir oyuncusu sakatlanıyorsa hakemlerin de daha dikkatli maç yönetmesi lazım.
26 - BJK - Rizespor 18.12.2014-4

Biliç’in, elinde kalan sağlam oyuncular arasından seçtiği ilk onbiri şöyleydi; Kalede Tolga, sağ bekte Serdar, sol bekte Ümit Karaal, defansın ortasında Pedro-Atınç ikilisi, orta sahada Atiba, Kerim, Oğuzhan, sol açıkta İsmail, sağ açıkta Olcay ve ileri uçta Furkan vardı. Bu maç alt yapıdan gelen Atınç, Ümit ve Furkan için ekstra bir şanstı. Bu üçlüden Atınç rüştünü ispat etti. Biliç artık ona ilk onbirde gönül rahatlığı ile yer verebilir. Ümit ve Furkan ise oyunda kaldıkları sürede hiç sırıtmadılar. Sadece tecrübe eksiklikleri göze çarptı. Sabredilir ve şans verilirse bu çocuklar da A takımında rahatça top oynayabilecek kapasitedeler.

Maça Beşiktaş başladı. Daha maçın ilk dakikalarında Beşiktaşlı futbolcuların isteksiz oyunları dikkatleri çekti. Bu isteksizliğe rakip de katılınca ortaya seyir zevki düşük bir futbol çıktı. Rakibin tek amacı Beşiktaş’ı üzerine çekerek hata yapmaya zorlamak ve hızlı hücuma çıkarak pozisyon yakalamaktı. Zaman zaman bu taktik işe yaradı ve Rizespor gol pozisyonları yakaladı ama ileri uç oyuncuları beceriksiz olunca son vuruşları yapamadılar. Beşiktaş’ın ilk yarıdaki en önemli gol pozisyonu ise, 18.dakikada Serdar’ın ceza sahası dışı sağ çaprazdan çektiği şutun üst direğe çarparak geri dönmesi idi.
26 - BJK - Rizespor 18.12.2014-2

Rakibin golü ise 43.dakikada kazanılan penaltıdan geldi. Topla sağ çaprazdan ceza sahasına giren Lualua’nın açısını Tolga kapattı ve yere yatarak topa hamle yapmak istedi. Topu ayağından açan Lualua ise Tolga’nın hiç bir teması olmamasına rağmen kendini yere atarak takımına penaltı kazandırdı. Bu pozisyonun penaltı ile uzak yakın ilişkisi yoktu. Geçen haftanın en çok konuşulan spor gündemi Gökhan’ın attığı dirsek idi. Medya bu pozisyonda kırmızı kart gösterilmediği için bir linç kampanyası başlatmıştı. Bu kampanyanın amacı sonraki maçlarda hakemleri Beşiktaş aleyhine hareket geçirmekti ve başarılı oldular. Hakem zaten aleyhte düdük çalacak pozisyon ararken bu pozisyona balıklama atladı.
26 - BJK - Rizespor 18.12.2014-1

Beşiktaş ilk yarıyı bu penaltı golüyle 1-0 yenik kapadı. İkinci yarı Beşiktaş’ta bir hareketlenme olur, maçı çevirirler diye bekledik ama nafile. Ümit’in sakatlanması sonucu oyuna giren Sosa biraz hareket getirir gibi oldu. Beşiktaş daha çok adamla hücuma çıkmaya başladı. Gol pozisyonları da gelmeye başladı ama bu kez da eldeki tek santrafor Furkan sakatlandı ve yerini Uğur Boral’a bıraktı. Seksen beşinci dakikada Oğuzhan’ın kullandığı korner atışında Pedro’nun kafa vuruşu tekrar direğe takıldı. Maçın uzatma dakikalarında ceza sahası içine yapılan ortada kafaya çıkmaya çalışan Atınç yaka paça yere indirildi ama hakem devam dedi. Lualua’nın pozisyondan 10 kat daha gerçek olan bu pozisyona düdük çalmayarak bu yeni hakemimiz Yaşar Kemal Uğurlu da MHK’ya rüştünü ispat ederek görevini tamamlamış oldu. Zaten Süperlig’e terfi eden tüm hakemleri genellikle Beşiktaş maçlarına veriyor ve rüştünü ispat etmesi için Beşiktaş’ı doğramasını bekliyorlar.

Beşiktaş tüm bu olumsuzluklara, rakiplerin kayrılmasına, kendisinin ince ince doğranmasına rağmen şampiyon olmak zorundadır. Geçmişteki tüm şampiyonlukları da bu koşullarda gerçekleşmiştir.

MAÇIN AYRINTILARI

Stat: Atatürk Olimpiyat

Hakemler: Yaşar Kemal Uğurlu, Engin Erdem, Serkan Çimen, Bora Budak(4. Hakem)

Beşiktaş: Tolga, Serdar, Pedro, Atınç, İsmail, Atiba, Kerim, Ümit Karaal(Dk.50 Sosa), Oğuzhan, Olcay, Furkan(Dk.74 Uğur)

Yedekler: Emre, Oğuz, Tugay, Gökhan, Uğur, Sosa

Teknik Direktör: Slaven Bilic

Ç. Rizespor: Aykut, Viera, Koray, Sezer, Ali, Abdi, Sylvestre(Dk.54 Deniz), Murat(Dk.22 Orhan), Ümit Korkmaz, LuaLua, Tevfik(Dk.72 Kağan)

Yedekler: Necati, Orhan, Bayram, Kağan, Sercan, Engin, Deniz

Teknik Direktör: Hikmet Karaman

Gol: LuaLua (Dk.43)
Sarı Kartlar: Ümit Karaal (Dk.45+1), Serdar (Dk.60), Atiba (Dk.70), Olcay (Dk.89), Koray (Dk.90)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here