Bu Galibiyet Çakır’a Armağan Olsun!

0
400

Bu Galibiyet Çakır’a Armağan Olsun! Başakşehir 1 – Beşiktaş 2

Bu maç da gösterdi ki, futbolun elleri kirli tiranları Beşiktaş’ın şampiyon olmasını istemiyorlar. Bu maça kadar hakemlerin Beşiktaş’a yönelik kıyımlarını, o hakemlerin münferid hınç alma eylemleri olarak görüyordum.Ama bu maçın sonunda Beşiktaş’a karşı yapılan bu acımasızca saldırıların organize bir güç tarafından yönetildiği konusunda kafamda hiç bir soru işareti kalmadı. Bu tiranlarınhttps://www.hayricem.com/wp-admin/post-new.php# kimler olduğunu tüm Beşiktaş taraftarı gayet iyi biliyor. Maçın hakemi Cüneyt Çakır ise sadece o tiranların basit bir piyonu!

Başakşehirspor kulübü eskiden İstanbul Büyük Şehir Belediye Spor olan kulübün isim değiştirmiş hali. Geçtiğimiz yıllarda Beşiktaş’ın İ.B.B’ye karşı pek şansı tutmamıştı. Özellikle deplasmanda çok fazla puan kaybetmişti. İsmi değişse de bu maç Beşiktaş için önemliydi. Bu maçı kazanmak moral açısından hem Beşiktaşlı futbolcuları hem de taraftarı çok olumlu etkileyecekti.
18 - Basaksehir - BJK 09.11.2014 -7

Biliç, geçtiğimiz haftalarda kart cezalısı durumuna düşen Gökhan, Veli, Olcay ve sakat futbolcuların yokluğunda kadro oluşturuken bir hayli zorlandı. Kalede Cenk Gönen, sağ bekte Serdar, sol bekte İsmail, defansın ortasında Sivok-Pedro Franco iklisi vardı. Sanırım Başakşehir’in hızlı kontra atağa çıkma özelliğinden olsa gerek, orta sahayı Sosa, Oğuzhan, Kerim ve Atiba’dan oluşturmuştu. Böylece 4-4-2 taktiği ile oyuna başlamış ve ileri uçta Cenk Tosun ve Demba Ba’yı görevlendirmişti.

Beşiktaş oyuna istekli ve tempolu başladı. Daha 3.dakikada Sosa’nın hafif sol çaprazdan kullandığı serbest vuruşta top 90 diye tabir edilen iki direğin hemen bir karış üzerinden dışarı gitti. İlk on dakika Beşiktaş’ın üstünlüğü ile geçildi. Fakat bu ilk on dakikada Cüneyt Çakır’ın yeni bir skandala imza atacağı gün gibi orta çıktı. Havada topa smaç yapan rakip oyuncuyu görmezden gelmesi bu skandalın ilk habercisiydi. Bu pozisyondan kısa bir süre sonra Uğur Uçar, hızla hücuma çıkmakta olan İsmail’in beline arkadan sarılıp, yere indiriyor ve Çakır sadece faul veriyor. Sarı kart için eli cebine gitmiyor. Bu pozisyon kart değilse, FB maçında Olcay’ın Emre’yi çekmesi faul bile olamaz.

Çakır maçı nasıl katlederim diye aranırken rakip Doka ile kontra atağa çıkıyor. Rakibin önünde iki (Serdar ve Atiba) yanında ise bir Beşiktaşlı oyuncu var. Yanındaki oyunca Franco topa hamle yapıyor ama dokunamıyor. Bunu fırsat bilen Doka ise atlayıp geçmek yerine ayağını Franco’ya takarak kendini yere bırakıyor. Bu fırsatı kaçırmayan Çakır, az önce Uğur Uçar’a göstermediği sarı kartını derhal Franco için çıkartıyor.

Beşiktaş Sosa’nın serbest vuruşundan sonraki ilk ciddi gol girişimini 19.dakikada Kerim Frei ile yaşadı. Ceza sahasının hemen dışından orta/şut karışımı vuruşunda top Demba Ba’nın önünden geçerek az farkla avuta gitti. Demba Ba bu pozisyonda hamle yaptı ama ayağını topa koyamadı. Oysa o pozisyonda topa dokunabilse mutlak gol olabilirdi. Bu pozisyondan 10 dakika sonra Beşiktaş bir kez daha gole yaklaştı; Sosa’nın kullandığı kornerde Pedro Franco topu içeri çıkarttı. Atiba Hutchinson’dan seken topa Cenk Tosun şık bir rövaşata ile vurdu, top üst direklerin birleştiği yere çarparak dışarı gitti.
18 - Basaksehir - BJK 09.11.2014 -2

Çakır ikinci sarı kartını 40.dakikada İsmail’e gösterdi; Beşiktaş’ın sol kanadından atak yapmakta olan Visca ile aynı anda ayağını topa uzatınca bu iki oyuncunun ayakları birbirine çarpıyor. Visca derhal kendini yere bırakarak acıyla kıvranmaya başlıyor. Yan hakem faulü belirleyince Çakır da elinde sarı kartla olay yerine koşup, İsmail gösteriyor. Herhalde böyle bir faule dünyada sadece Türkiye’de kart gösterilir. İlk yarının son bölümlerinde Beşiktaş kendi yarı alanına çekildi. Bitime 3 dakika kala kullanılan köşe vuruşunda golü yedi. Kırk ikinci dakikada kullanılan köşe vuruşunda ön direkte topa kafa ilen vuran Epureanu takımını 1-0 öne geçirdi.

İkinci yarıya her iki takım da istekli başladı. Başakşehir takımı erken bir gol bularak gaibiyeti sağlama almak için çaba sarf ediyordu. Bu galibiyet golünü ise, Beşiktaş’ın zayıf noktası olan duran toplarla aramaktaydılar. Nitekim 54.dakikada nerdeyse bu amaçlarına ulaşıyorlardı; Mossoro’nun kornerden ortaladığı topa Semih kafayla vurdu. Kale çizgisi üzerinde bulunan Sosa, topun ağlara gitmesini engelledi. Bu pozisyondan sonra dengeler Beşiktaş lehine değişmeye başladı. Beşiktaşlı futbolcular yenilecek bir golün çok şeye mal olacağını fark ettiklerinden daha derli toplu oynamaya başladılar. Beklenen gol ise 63.dakikada Demba BA’nın ayağından geldi; Sosa’nın çok şık pasıyla ceza sahasının hemen içinde topla buluşan Demba Ba, topu düzelttikten sonra dar açıdan muhteşem bir şut çıkardı ve top üst direğe çarpıp ağlarla buluştu. Bu dakikaya kadar çok başarılı bir oyun çıkartan kaleci Volkan topa hamle bir yapamadı.

Demba BA 70.dakikada ikinci gole çok yaklaştı; kullanılan taç atışından gelen topu ceza sahası içinde göğsü alarak güzel bir yarım vole vuruşu yaptı. Top direğin hemen bir karış yanından dışarı gitti. Demba Ba’nın aradığı ikinci gol bu pozisyondan beş dakika sonra geldi. Kendi yarı sahasından aldığı topla dripling yapan Kerim Frei rakiplerini birer birer geçerek ceza sahasına yaklatı. Geriden koşarak gelen Sosa’yı görünce topu Sosa’nın koşu yoluna bıraktı. Sosa uzak mesafeden çok sert ve düzgün bir şut çıkarttı. Kaleci bu topu kontrol edemeyince boşta kalan topu Kerim Frei kaleye iterek Beşiktaş’ı 2-1 öne geçirdi.
18 - Basaksehir - BJK 09.11.2014 -3

Bu golden sonra Cüneyt Çakır tekrar sahneye çıktı ve skoru değiştrebilmek için oyunlarını sergilemeye başladı. Golden hemen bir dakika sonra, Beşiktaş ceza sahası yayı yakınlarında top sürmekte olan Doka’ya Franco müdahale etmek istedi. Ayağını uzattı ama topa müdahale edemedi. Bunu fırsat bilen Doka da ayağını Franco’ya takarak kendini yere bıraktı. Fırsat arayan Çakır ise hemen faulü verip, Franco’ya ikinci sarı kartı göstererk ihraç etti. Oysa bu pozisyonun doğru yorumu Doka’ya hakemi yanıltmaya çalışmaktan sarı kart olabilirdi. Bu yorumlarımda kesinlikle abartı yoktur; LigTv de özet görüntüler yayınlanıyor. İnanmayan defalarca seyretsin.

Bu kartla ilgili tartışmalar yaşanırken Mosoro Atiba’nın yüzüne yumruk atıyor. Çizgi hakemi Çakır’a, “Mosoro kırmızı kart” diyor. Bu görüntüler de LigTv arşivlerinde yer alıyor. Ancak Çakır, Atiba ve Mosoro’yu yanına çağırarak sözlü uyarı yapıyor. Çizgi hakeminin uyarısına rağmen yumruk atan bir oyuncuyu ihraç etmemesi Cüneyt Çakır’ın hakemliğinin bittiği andır. Bu karar onun kararlarında ne kadar taraflı olduğunun ispatıdır.
18 - Basaksehir - BJK 09.11.2014 -4

Fakat Çakır’ın kıyımı bu kadarla kalmadı; Başakşehirspor bir türlü 10 kişilik Beşiktaş’a beraberlik golünü atamayınca Çakır tekrar sahne almak zorunda kaldı; maçın son dakikalarında Beşiktaş’ın sol kanadından bindirme yapan Visca İsmail Köybaşı ile çarpıştı. Normal bir faul verilmesi gereken pozisyonda Çakır tekrar sarı kartını kullanarak İsmail’i ikinic sarı karttan ihraç etti. Bununla da yetinmeyip uzatma süresini 5 dakika olarak ilan etti. Dokuz kişi kalan Beşiktaş’a Başakşehir bu beş dakikada da gol atamayınca maçı son erdirmek zorunda kaldı.

Beşiktaş’ın bu sezon işi zor. Rakipleri ile birlikte hakemleri de yenmeden şampiyon olması çok zor. Her şey iyi gitse bile, birileri geçen sezon GS maçındaki gibi olaylar yaratarak Beşiktaş’ı tökezletmek isteyeceklerdir. Tüm Beşiktaş camiası dikkatli ve bu tür provakasyonlara karşı hazırlıklı olmalıdır.

Not: Bu maçın unutulmaz anlarından biri de Beşiktaşlı futbolcuların ısınmaya çıktıklarında giydikleri t-shirtlerin üzerindeki Atatürk resimleriydi. Atatürk’ün ölüm yıldönümü bir gün sonra olmasına rağmen bu maçta bu şekilde anılması takdire şayandı. . Bu maçın unutlmayacak bir başka anı da maçtan sonra teknik direktör Biliç ile malzemeci Süreyya’nın sevinçle birbirlerine sarılıp, birbirlerini kutlamalarıdır.
18 - Basaksehir - BJK 09.11.2014 -6

MAÇIN AYRINTILARI

Stat: Başakşehir Fatih Terim

Hakemler: Cüneyt Çakır, Bahattin Duran, Tarık Ongun, Mustafa İlker Coşkun(4. Hakem)

Beşiktaş: Cenk G., İsmail, Sivok, Pedro, Serdar, Sosa, Atiba, Oğuzhan(Dk.82 Ersan), Kerim(Dk.88 Motta), Cenk T.(Dk.78 Necip), Demba Ba

Yedekler: Emre, Ersan, Uğur, Motta, Ümit, Atınç, Necip

Teknik Direktör: Slaven Bilic

İstanbul Başakşehir: Volkan, Ferhat, Uğur U., Epureanu, Yalçın, Visca(Dk.89 Alparslan), Rotman, Sedat(Dk.80 Mehmet), Doka(Dk.84 Cenk), Mossoro, Semih

Yedekler: Ufuk, Alparslan, Gençer, Murat, Cenk Ş., Sezer, Mehmet

Teknik Direktör: Abdullah Avcı

Goller: Epureanu (Dk.42), Demba Ba (Dk.63), Kerim (Dk.75)

Sarı Kartlar: Pedro (Dk.9,76), İsmail (Dk.40, 90+4), Rotman (Dk.59), Semih (Dk.75), Ersan (Dk.87), Cenk Ş. (Dk.89), Ferhat (Dk.90)

Kırmızı Kartlar: Pedro (Dk.76), İsmail (90+4)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here