Kötü Futbol, İyi Puan

0
418

Kötü Futbol, İyi Puan. Bursapor 0 – Beşiktaş 1

Yine son söyleceğimi baştan söyleyeyim; Beşiktaş bu sezon seyrettiğim 8 maçın en kötü futbolunu oynadı. Karşısında iyi top oynayan bir takım olsa, ilk yarıda tarihi fark yer, rezil olurlardı. İkinci yarı biraz toparlandılar ama bu kez de son vuruşlarda beceriksizlerdi. Neyse ki, maçın bitimine yaklaşan dakikalarda Olcay Şahan klasını konuşturdu ve Beşiktaş üç puanı aldı.

Biliç her hafta ideal kadrosunu oluşturmak istiyor ama sakatlıklar ve kısıtlı kadro buna imkan vermiyor. O da her varyasyonu denemeye çalışıyor. Bu maça çıkardığı kadroda, kalede Tolga, sağ bekte Necip, sol bekte Motta, defansın ortasında Sivok-Franco ikilisi, orta sahada Veli, Atiba, Oğuzhan, sol kanatta Olcay, sağ kanatta Gökhan, ileri uçta ise Demba Ba vardı. Oğuzhan’ı kötü performansından dolayı 42.dakikada oyundan alarak yerine Sosa’yı soktu. Sağ bekte bocalayan, eli ayağına dolaşan Necip’i ise ikinci yarı başlarken oyundan alıp, yerine Sedar Kurtuluş’u soktu. Atınç’ı ise 89.dakikada Olcay’ın yerine alarak galibiyeti korumak için akıllıca bir hamle yaptı.
09 - Bursapor - BJK - 22.09.2014 -1

Beşiktaş maça çok kötü başladı. Koskoca bir ilk yarı boyunca üst üste üç pas yapamadılar. Futbolculardaki performans düşüklüğü bulaşıcı hastalık gibidir; Sahada müdahale edecek lider oyuncu yoksa bu düşüklük hepsine sirayet eder. Nitekim bu maçta da öyle oldu. Kimse topa basmayıp, rakibe baskı uygulamayınca top daha çok Bursaspor’da kaldı. Bursaspor ilk yarıda net gol fırsatları yakaladı ama futbolcuların beceriksizlikleri nedeniyle gole ulaşamadılar. Daha 9.dakikada Bakumba ile çok net bir fırsat yakaladılar ama Bakumba topa iyi vuramadı.

Bursaspor’un ilk yarıda yakaladığı pozisyonlar saymakla bitmez; 17.dakikada Bakumba’nın ceza sahası içine ortaladı topa boşta olan iki Bursaporlu dokunamayınca bir gol daha kaçmış oldu. Bu arada Beşiktaş defans oyuncuları bu futbolcuların en az beş adım gerisindeydiler. Yirmi birinci dakikada orta alandan Bakambu’nun pasına hareketlenen Fernandao ceza sahasına girer girmez şutunu çekti, Tolga bu şutu direğin hemen dibinde çıkarmayı başardı. Yirmi dördüncü dakikada ceza sahası içerisinde topla buluşan Volkan Şen altı pasın hemen önünden şutunu çekti fakat Tolga topu kontrol etmeyi başardı. Yirmi beş dakika içinde yaşanan bu pozisyonlar Beşiktaş’ın ne hale düştüğünü anlatmaya yeter sanırım.
09 - Bursapor - BJK - 22.09.2014 -3

İkinci yarıya Beşiktaş daha baskılı ve istekli başladı. Orta sahada topa basıp, kazandıkları topları ayaklarında tutmaya başlayınca Bursaspor’un gerçek performansı görülmeye başladı. Beşiktaş ilk ciddi gol pozisyonunu 61.dakikada Olcay’la yakaladı; Orta sahanın sağ tarafından ortasını yapan Serdar Kurtuluş’un topu ceza sahasının içerisinde Demba Ba ile buluştu. Demba Ba kafasıyla topu arka tarafında bulunan Olcay’a aktardı. Olcay altı pasın sol tarafından şutunu çekti fakat top auta çıktı. Yetmiş üçüncü dakikada ikinci net gol pozisyonu geldi; Taçtan atılan topla buluşan Gökhan Töre ceza sahası içersinde Jose Sosa’ya pasını attı. Jose Sosa da bekletmeden altı pasın hemen önündeki arkadaşı Olcay Şahan’a bıraktı. Olcay’ın şutunda Aziz Behich’e çarpan topu kaleci Harun çıkarmayı başardı.

Kaçan üçüncü net gol pozisyonu ise saç baş yoldurtan cinstendi; Yetmiş sekizinci dakikada orta sahada topla buluşan Gökhan Töre yerden düzgün pasla Olcay’ı hareketlendirdi. Olcay ceza sahasının önünde Demba Ba ile ver kaç yaptıktan sonra pasını tekrar ceza sahasındaki Demba Ba’ya aktardı. Demba Ba ceza sahasının içerisinde etkili bir vuruş çıkartamayınca Beşiktaş galibiyet golünü harcamış oldu. Bu pozisyondan da görüldüğü üzere futbolcularda bir özgüven eksikliği var. Her iki futbolcu da golü kaçıran ben olmayayım diye birbirlerine pas ikramı yaptılar. Daha ceza sahasına girerken şut atmaya kalksalar belki de golü erkenden bulacaklardı.
09 - Bursapor - BJK - 22.09.2014 -2

Beşiktaş’ın beklenen golü 86.dakikada geldi. Rizespor’dan taç atışında gol yiyen Beşiktaş bu kez taç atışından golü buldu. Sol korner çizgisinden taçı kullanan Gökhan topu Jose Sosa’ya attı. Sosa çok şık bir topuk pasıyla topu Olcay’ın önüne bıraktı. Olcay altı pasın sol köşesinden düzgün bir vuruşla kaleci Harun’u mağlup etmeyi başardı. Hem gol pası hem de gol vuruşu çok estetik ve çok teknikti.

Hakem Cüneyt Çakır sakatlıklardan dolayı maçı 9 dakika uzattı. Özellikle Tolga’nın yaşadığı sakatlığın bu uzatmalarda payı büyüktü. Tolga sakatlandıktan sonra oyunda kalarak takımı riske attı. Zira Biliç ona güvenip, üçüncü değişikliğini de yaptı. Bu değişiklikten sonra sakatlığı nüksetse Beşiktaş’ta mecburen kaleye bir futbolcu geçecek ve takım 10 kişi kalacaktı. Cüneyt Çakır Veli’ye iki kez yapılan faulleri görmezden geldi. Hadi o görmedi diyelim, kale çizgisi hakemleri nereye bakıyordu acaba? Fenerbehçe maçında olmayan penaltıyı verdiren çizgi hakemleri Beşiktaş’a gelince kör oluyor.

Beşiktaş çok önemli bir üç puan kazandı. Kötü oynarken kazanılan puanlar altın değerindedir. Ancak her zaman papaz pilav yemez; İyi oynayan bir takım karşısında böyle bir performans hüsranla sonuçlanır. Biliç’in ve Beşiktaş’lı futbolcuların bu maçtan dersler çıkartmış olmasını umuyorum.
09 - Bursapor - BJK - 22.09.2014 -4

MAÇIN AYRINTILARI

Stat: Bursa Atatürk

Hakemler: Cüneyt Çakır, Bahattin Duran, Tarık Ongun, Süleyman Özay(4. Hakem)

Beşiktaş: Tolga, Necip(Dk.46 Serdar), Sivok, Pedro, İsmail, Veli, Atiba, Olcay(Dk.89 Atınç), Oğuzhan(Dk.43 Sosa), Gökhan, Demba Ba

Yedekler: Cenk G., Serdar, Atınç, Motta, Kerim, Sosa, Cenk T.

Teknik Direktör: Slaven Bilic

Bursaspor: Harun, Şener, Behich, Serdar, Ozan, Civelli, Belluschi, Volkan(Dk.79 Ferhat), Josue(Dk.88 Enes), Bakambu(Dk.69 Traore), Fernandao

Yedekler: Okan, İbrahim, Bekir, Ferhat, Holmen, Traore, Enes

Teknik Direktör: Şenol Güneş

Gol: Olcay (Dk.86)

Sarı Kartlar: Veli (Dk.21), İsmail (Dk.49), Ozan (Dk.54), Serdar (Dk.74), Civelli (Dk.89), Demba Ba (Dk.90+8)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here