Avrupa Vizesini Tehlikeye Attılar

0
541

AVRUPA VİZESİNİ TEHLİKEYE ATTILAR. Antalyaspor 2 – Beşiktaş 1

Yazının başlığı karamsar görünebilir ama ben Beşiktaş’ın ligi iyi bir sıralama ile bitirmesine müsaade edilmeyeceğini düşünmekteyim. Demirören yönetimindeki T.F.F. her fırsatta Beşiktaş’ı tökezletmek için elinden geleni yapıyor. Bu sezon Beşiktaş’ın Avrupa’ya gidememesinin tek sorumlusu Demirören’dir. Dolaysıyla Beşiktaş’ın gelecek sezon da Avrupa kupalarına katılamaması Demirören’i rahatlatabilir. Bu durumu kullanarak Beşiktaş taraftarına kendini aklayacak mesajlar vermek isteyebilir. Bu konuda elimde ne bir belge var ne de birinci ağızlardan kulak misafiri olduğum bir duyum var. Ama hislerim böyle söylüyor.

Kupa’daki eşleşmelere bir bakın; FB ve GS’ye hep ikinci ligden zayıf rakipler çıkarken Beşiktaş’a taş gibi takımlar çıkıyor. Bu bir tesadüf mü acaba? Ayrıca Beşiktaş’ın gördüğü kart sayılarına bakınız; sırf bu maçta 7 Beşiktaşlı oyuncu sarı kart gördü. Hakemler, FB ve GS maçlarında kart göstermedikleri pozisyonların benzerlerinde Beşiktaşlı futbolculara tereddütsüz sarı kartlarını çekiyorlar. Daha maçın ilk yarısında dört oyuncuya birden sarı kart gösterirseniz o takımın gardını düşürmüş olursunuz.

Yukarıda yazdıklarım Beşiktaş’ın kupadan elenmesinin tek mazereti olamaz. Bunların hepsi birer faktördür. Beşiktaş takımı tüm bu engellemelere rağmen ligde iyi bir yere gelmiştir. Ancak lig sonunda Beşiktaş’ın şampiyon olmasının engelleneceğine inanıyorum. Bu yüzden de Kupa’da şampiyon olup, Avrupa’ya gitmeyi garanti altına almasını istiyordum. Ama olmadı. Sağlık olsun.

Şimdi biraz da çuvaldızı kendimize batıralım; Öncelikle bu maçın kaybedilmesinde kaleci faktörü birinci sıradaydı. Samet Hocanın Cenk’i bu maçta kaleye koyması riskti. Zira Cenk diğer Kupa maçlarında çok iyi bir performans gösterememişti. Yenilen iki golde de Cenk’in büyük hatası vardı. İlk golde topu elle tutması gerekirken yumruklayınca, o top gidip rakibe asist oldu. İkinci golde de yandan gelen topa çıkıp hakim olabilirdi. Ama Cenk o pozisyonda boşa çıkınca rakip de kafayı vurup golünü attı. İkinci yarının sonlarına doğru cepheden gelen iki önemli kurtarışı olsa da bu maçın sonucuna Cenk damgasını vurdu.

Yenilen gollerde tek başına Cenk’in hatası elbette yoktu. Defans oyuncularının 90 dakika boyunca yaptıkları hataların da bu yenilgide önemli payı vardı. Özellikle Hilbert ve Uğur Boral çok önemli hatalar yaptılar. Hilbert belki de kariyerinin en kötü sezonunu yaşıyor. Son maçlarda yaptığı hatalar ile takım arkadaşlarını çok zor durumlara düşürüyor. Geçen sezonun en iyilerinden olan Veli ise bu sene hiçbir şey oynamıyor. Oysa bu oyuncular Beşiktaş için önemli oyuncular. Samet Hoca, geçen sezonun kötülerinden olan Holosko’ya ne yaptıysa bu oyunculara aynı şeyi yapması şart.

Beşiktaş beklenilen oyunu sahaya yansıtamadı. Takım olarak çok kötüydüler. Buna karşın Antalyasporlu oyuncular daha çok koştular, daha çok yardımlaştılar ve haklı bir galibiyet aldılar.

Oğuzhan’ın bu maç sarı kart görmesi iyi olmadı; Gençlerbirliği maçında cezalı duruma düştü. Fernandes’in yokluğunda oyunu liderlik eden Oğuzhan’ın Gençlerbirliği maçında oynamayacak olması çok büyük bir eksiklik. Umarım korktuğum başımıza gelmez.
12.12.2012


MAÇIN AYRINTILARI

Stat: Akdeniz Üniversitesi

Hakemler:
Tolga Özkalfa, Mehmet Şahan Yılmaz, Serkan Akarca , Kutluhan Bilgiç (4.Hakem)

Beşiktaş: Cenk, Hilbert, Sivok (Dk.81 Batuhan), Ersan, Veli (Dk.59 Necip), İbrahim Toraman, Oğuzhan, Uğur (Dk.46 Olcay), Emre Özkan, Holosko, Almeida

Yedekler: McGregor, Escude, Mehmet Akyüz, Batuhan, Necip, Olcay ve Muhammed

Teknik Direktör: Samet Aybaba

MP Antalyaspor: Ndjock, Koray, Emre, Deniz, Ergün, Isaac, İbrahim, Emrah (Dk.55 Diarra), Murat, Aissati (Dk.90 Tita), Ömer (Dk.87 Mehmet Eren)

Yedekler: Hakan, Ali Tandoğan, Tita, Zeki, Diarra, Ziziç, Mehmet Eren

Teknik Direktör: Mehmet Özdilek

Goller: Murat (Dk.20), Ömer (Dk.22), Holosko (Dk.28)

Sarı Kartlar: Sivok (Dk.30), Holosko (Dk.36), Hilbert (Dk.41), Oğuzhan (Dk.45), Koray (Dk.48),Almeida 8Dk.60), İbrahim Dağaşan (Dk.68), Emre Özkan (Dk.73), İbrahim Toraman (Dk.73)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here