Pullarla Türk Spor Tarihi

0
909

Pullarla Türk Spor Tarihi

PEK YAKINDA…

Pullarla Türk Spor Tarihi
İsmail Hayri Cem

Spor, insanların rahatlamak, dinlenmek ve sağlıklı kalmak için yaptıkları bedensel aktivitelerden daha fazlasıdır. Tıpkı tüm diğer insan faaliyetleri gibi, spor insanoğlunun yaşamda kalma mücadelesini yansıtma biçimidir. Bedensel bir etkinliğin ötesinde, etkileşimli bir toplumsal performanstır ve insanların yaşam biçimleri, hayatı anlamlandırma şekilleri ve hayattaki amaçlarının bir yansımasıdır. Canlı olarak sergilenmesi, kuralları olması, eğlenceli ve zorlu bir süreç olması ve genellikle bir kazananı olması yönüyle spor son derece hayata ait bir oyundur.

Filateli de insanların yaşam öykülerini yansıtma biçimlerinden biridir. Çünkü toplumsal etki yaratan hemen konuda her gün yeni bir pul ya da kartpostal basılmakta, içinde bireysel hikayeler taşıyan zarfların üzerinde toplumun öyküsü anlatılmaktadır. Bu açıdan bakıldığında, filatelik materyaller üzerinden uygarlığın kronolojik okumasının yapılması çok keyifli bir iştir.

Hayri Cem’in uluslararası alanda birçok derece alan tematik pul koleksiyonundan Türk sporu ile ilgili tüm filatelik materyal, branşlara göre beş ana başlık altında toplanmıştır:

– Geleneksel Türk Sporları
– Cumhuriyet Döneminde Spor
– Türkiye’de Yapılan Uluslararası Turnuvalar
– Olimpiyat Oyunları
– Diğer Spor Dalları

Bu derlemenin filateliyle ilgilenen herkes için önemli bir referans kaynağı olacağına inanıyoruz.

Yayınevi
ISBN
Sayfa 328 sayfa / Kuşe

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here