Moral Verici Bir Skor

0
126

29.08.2010
K. Karabükspor 1 : 4 Beşiktaş

Bu maçı seyretmeye başlamadan önce, oğlum Güven, “Sen Amokachi’yi özlemiştin, şimdi Emenike’yi iyi izle” demişti. Gerçekten de Emenike’yi izlerken Amokachi ile hasret gidermiş oldum. Gücü ve hızı ile Beşiktaş defansını maç boyunca çok zor duruma düşürdü. Sakatlıktan henüz kurtulmuş olan İbrahim Toraman Emenike’yi kontrol etmekte çok zorlandı. Bu tür futbolcuları büyük takımlar transfer edemiyorlar. Bunun iki nedeni var: Birincisi, büyük takımlar tecrübeli ve kariyerli oyuncu peşindeler. İkincisi ise, bu tür oyuncuların menejerleri büyük takımlardan çok yüksek fiyat talep ediyorlar. Büyük takımlar da kariyersiz oyunculara yüksek fiyat ödemek istemiyorlar. Oysa bu takımların futbolcu izleme komiteleri iyi çalışsa Emenike gibi futbolcuları takımlarına kazandırır, kulüplerini de tasarruf ettirmiş olurlar.

Genel olarak Beşiktaş’a baktığımızda, öncelikle golü düşünen bir takım hüvviyetinde oynuyorlar. Bu yeni düşünce tarzı Beşiktaş taraftarının alışık olmadığı bir tarz. Zira Mustafa Hoca bizleri ‘öncelikle gol yememe’ prensibine alıştırmıştı. Bu yeni düşünce biçimine göre elbette rakibe gol pozisyonu vereceksin. Hatta gol bile yiyeceksin. Ama önemli olan yediğinden fazlasını atabilmek. Beşiktaş da bunu yapıyor. Bu takımın Süper Lig’de gol atamayacağı takım yok. Bunu ilerleyen haftalarda hep beraber göreceğiz.

Beşiktaş’ın golü erken yemesi aslında iyi oldu.Yenilen bu golle Beşiktaş sarsılıp kendine geldi. Bu gol ikinci yarıda gelse Beşiktaş biraz zorlanabilirdi. Golde İbrahim Toraman’ın büyük hatası vardı. Topu kafa ile uzaklaştırmak isterken Emenike’ye pas vermiş oldu. Emenike’de düzgün bir vuruşla golünü attı. Bu golde kaleci Cenk’in yapabileceği hiç bir şey yoktu. İbrahim Toraman’ın ise sakatlıktan yeni kurtulduğu için kredisi boldur; Bu hatadan dolayı kendisini eleştirecek değilim.

Bu golden 7 dakika sonra, kazanılan korner atışını Tabata ön direğe yolladı. Ön direkte bulunan Necip topu kafası ile arkaya aşırttı ve karambolleri çok seven Nobre rakiplerinin arasından sıyrılarak kafayla beraberlik golünü attı. Golde Nobre’nin fırsatçılığı kadar asisti yapan Necip’in de payı büyüktü. Bu çocuğu her maç hayranlıkla izliyorum. Guti gibi bir rol modeli olduğu için de çok şanslı. Her gün kendisinden yeni bir şeyler öğrenecek ve geleceğin yıldızları arasında yer alacak.

Daha önce de yazmıştım; Beşiktaş’ın bu seneki transferleri içinde en önemlilerinden birisi kaleci Cenk’tir. Hakan Arıkan’ın sakatlanması üzerine kaleyi devralan bu çocuk kalede harikalar yaratıyor. Cenk’i ilk kez Villa Real maçında izlemiştim. İlk kez Beşiktaş gibi bir takımın kalesine geçip, güçlü bir İspanyol ekibine karşı oynadığı maçta en az 5 net gol pozisyonunu kurtarmıştı. Bu performansını sonraki maçlarda da devam ettirerek Villa Real karşısındaki oyununun tesadüf olmadığını ispatladı. Bu maçta da kritik kurtarışlarına devam etti. Yirminci dakikada karşı karşıya kaldığı Emenike’nin şutunu kurtarması harika idi. Özellikle de 32 dakikada, rakibin korner atışı sırasında Emenike’nin yere çarptırarak vurduğu şutu kurtarması çok kuvvatli refleksleri olduğunun ispatı idi. Bu çocuğu Beşiktaş’a kazandıran Rüştü Reçber’e çok teşekkür etmek gerekir.

Beşiktaş’ın ikinci golü de yine bir duran top organizasyonundan geldi. Ceza sahası dışında kazanılan faul atışını Tabata kullandı. İki rakip oyuncu ile boğuşan Nobre kafa ile Beşiktaş’ın beraberlik golünü attı. Bazı yorumcular bu gol öncesi Nobre’nin faul yaptığı görüşündeler. Oysa pozisyondan önce iki oyuncu Nobre’ye faul yapıyor ve Nobre bu futbolcular mücadele ediyor. Bana göre bu gol olmasa hakemin penaltı vermesi gerekirdi. Pozisyonun başlangıcına değil de sonuna baktığınızda Nobre’nin faul yaptığını söylebiliriz. Ancak Nobre, kendisini çekenlerle mücadele ediyor ve kendini kurtarmak için rakibini itiyor. Bu golün verilmiş olması son derece doğru bir karar.

İkinci yarıda İbrahim Üzülmez’e ceza sahası içinde yapılan faul hareketini penaltı olarak değerlendirmeyen Tolga Özkalfa daha sonra Quaresma’nın kendini yere bırakmasını penaltı olarak değerlendirdi. Bu penaltı atışını da Guti gole çevirdi. Guti henüz tam kapasite oynamıyor. Maç içinde konsantrasyonunu kaybettiği oluyor. Ama bu tip oyuncular her an skoru değiştirebilecek özelliklere sahiptirler. Bundan dolayı da hem Schuster hem de taraftar Guti’ye hoşgörü gösteriyor. Bir kaç hafta sonra çok daha iyi bir Guti seyredeceğimizden eminim.

Quaresma için yazacak bir şey bulmakta zorlanıyorum. Bu performansı ile Türkiye’ye gelmiş en iyi yabancı oyuncular listesinde en üst sıralarda yer alıyor. Attığı 4. golün güzelliğini tarif etmek mümkün değil. Orta sahadan topu çalması, 3 oyuncuyu peşine takıp topu sürmesi ve son vuruşu yapması hem estetik hem de akıl dolu idi. Bazı yorumcular Quaresma’nın defansa yardım etmediğini söylüyorlar. Buna en güzel cevabı maçtan sonra İbrahim Üzülmez verdi: “Quaresma bu başarılı oyununu devam ettirsin, biz onun yerine de koşarak defans yaparız”.

Beşiktaş, oynadığı bu güzel futbolla, bu sezon hem Türkiye’de hem de Avrupa’da çok başarılı olacağının sinyallerini veriyor. Buna hem taraftarlar hem teknik heyet hem de Beşiktaş yönetimi inanıyor. Daha da önemlisi, Beşiktaş’lı futbolcuların inanıyor olması.

K.Karabükspor:1 – Beşiktaş:4                                              
29.08.2010

MAÇIN AYRINTILARI

Hakem: Tolga Özkalfa, Ali Saygın Ögel, Volkan Narinç, Murat Türker (4.)

Stat: Dr. Necmettin Şeyhoğlu

K.Karabükspor: Tomiç, Kerim, Deumi, Mehmet, Seric, Şenol, Tozo (Dk. 71 İlhan), Birol, Fatih Ceylan (Dk.53 Yasin), Cernat (Dk.66 Hakan), Emenike

Yedekler: İlhan, Hakan, Engin, Muhammed, Bülent, Levent, Yasin

Teknik Direktör: Yücel İldiz

Beşiktaş: Cenk Gönen, Ekrem Dağ, Zapotocny, İbrahim Toraman, İbrahim Üzülmez, Fabian Ernst, Necip Uysal, Guti, Tabata (Dk. 79 Holosko), Quaresma (Dk.84 Nihat Kahveci), Nobre (Dk.81 Bobo).

Yedekler: Rüştü Reçber, İsmail Köybaşı, Nihat Kahveci, Bobo, Hilbert, Holosko, Ersan Adem Gülüm.

Teknik Direktör: Bernhard Schuster

Sarı Kartlar: Emenike (Dk.22), Tozo (Dk.58), Deumi (Dk.69)

Goller: 3. dakikada Emenike’nin golüyle K.Karabükspor 1-0 öne geçti.

10. dakikada sol kanattan ceza sahasına ortalanan kornerde ön direkte Necip’in kafasından seken topu arka direkte Nobre ağlara gönderdi (1-1).

26. dakikada Tabata’nın sol kanattan kullandığı serbest atışta rakip savunmanın müdahalesine karşın topu iyi takip eden  Mert Nobre, kafayla sert vurdu ve Siyah-Beyazlılarımızı 2-1 öne geçirdi.

76. dakikada Quaresma çalımlarıyla ceza sahasına girdi. Portekizli yıldızımız rakibin müdahalesiyle yerde kalınca hakem Tolga Özkalfa penaltı kararı verdi. 77. dakikada Guti, 3. golümüzü penaltıdan kaydetti (1-3).

83. dakikada Quaresma rakiplerini bir bir çalımlayarak ceza sahasına girdi ve kaleci Tomiç’in yanından topu ağlarla buluşturarak farkı 3’e çıkarttı (1-4).

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here