Bileşim Piyasa Araştırma Merkezi

0
822

Akademik kariyer hayalim suya düşünce, hocalarımın da teşviki ile iş hayatına atıldım. Ben herkesin yapmadığı bir iş yapmak istiyordum. Benim gönlümde piyasa araştırması yatıyordu. Siyasal Bilimler Fakültesinde Prof.Dr. Mübeccel Kıray’dan ders almış ve araştırmaya daha o yıllarda ilgi duymaya başlamıştım. Sayın Kıray sosyal araştırmalar konusunda Türkiye’nin en önemli otoritesi idi. Ayrıca katıldığım her panel ve konferanslarım bir çoğunda Türkiye’deki bilgi birikiminin kolay ulaşılır olmadığı ve araştırmaya yeterli önemin verilmediği konusu konuşulurdu. O dönemde piyasada sadece iki adet piyasa araştırma firmasını olması benim yüreklendirdi ve 1984 yılında Bileşim’i kurduk.[hidepost=0]

Yıl 1984. Şirketin kuruluş yılında, ilk (ve tek) personelim ile bir hatıra.

Bileşim’i çok zorluklar içinde kurduk. İlk şirket merkezimiz Beyoğlu’nda Balo sokakta idi. O dönemde Beyoğlu ve ara sokakları ciddi bir şirket kurmak için elverişli bir yer değildi. Bu yüzden müşterilerimiz şirkete davet etmedik. Şirketin Genel Müdürü bendim, zaten topu topu personel olarak ta bir sekreterim vardı. Darüşşafaka mezunu bir kardeşimizi sekreter olarak işe almıştım. Berker hoca ailesinin baskısıyla şirketten ayrılmak zorunda kaldı. Onun hisselerini devraldıktan sonra tek başıma kala kalmıştım.

Önce şirketi bu mezbelelikten kurtarmam gerekir diye düşündüm ve Levent’te Zambaklı sokakata bir villa tutarak oraya taşıdım. Sonra imdadıma cankardeşim Hilmi yetişti. Taciroğlu şirketinde dış ticaretle uğraşırken her türlü riski göze alarak bana omuz vermeye geldi. O günden beridir omuz omuza devam ediyoruz.

Şirketimizin ilk müşterisi Türk Petrol-Castrol idi. İlk müşterimiz olduklarını bile bile şirketimize güven gösterip, araştırma projelerini veren Türk Petrol’e ve özellikle de Varol Dereli’ye her zaman şükran duyduk.

Yandaki resim saha Pamukkale’de saha çalışmalarımız esnasında çekilmiştir.

 

İş nedeniyle oldukça fazla seyahat ettim. Afrika ve Avusturalya kıtası hemen hemen görmediğim yer kalmadı. Aşağıdaki fotoğraflar 1989 yılına ait. Hilmi ile birlikte çok keyifli iş seyahatleri yaptık.

[/hidepost]

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here