Bileşim Medya artık Nielsen Media

1
1052

Bileşim Medya A.Ş., 1984 yılında kurduğum Bileşim Piyasa Araştırma Merkezi’nin bir departmanı olarak faaliyetine başlamıştır. O yıllarda, tek televizyon kanalı olan TRT’deki reklam harcamalarının takibi ile faaliyete başlayan bu departman, daha sonra gazeteleri de ölçümlemeye dahil ederek, Türkiye’deki reklam harcama takibi çalışmalarının öncüsü olmuştur.

Bu departmanın faaliyetleri, o dönemde Sir Bernard Audley tarafından yönetilen AGB şirketinin dikkatini çekmiş ve AGB’nin Türkiye’de faaliyete geçmesine ön ayak olmuştur. 1989 yılında, AGB Italya’nın ortağı ve başkanı olan Alberto Colussi ile birlikte Türkiye’de AGB Anadolu’yu kurdum. Bu ortaklık 1995 yılına kadar sürdü. Bileşim’deki ortaklarım ile birlikte, AGB Anadolu’daki hisselerimizi AGB Italya’ya devrederek, TV rating ölçümleme işinden çekildik. (Yeri geldiğinde neden hisselerimizi sattığımızı geniş olarak anlatmaktan büyük keyf duyacağım).

Bileşim’le AGB’nin ilişkisini bu hisse devrinden sonra da sürdürdük. AGB, TV’lerde yayınlanan programların ratingini ölçümlerken, Bileşim de TV’lerde yayınlanan reklamların harcama ve yayın bilgilerini ölçümlemeye devam etmiştir. Bu iki firmanın ürettiği veriler bir ara yazılım sayesinde birleştirilerek, TV reklamlarının ratingleri elde edilmektedir.

1990 yılından sonra özel TV ve gazete/dergi sayısındaki artışa paralel olarak, Bileşim bünyesindeki Medya departmanı da büyümüş ve bir depaartman boyutunu aşmıştır. Bileşim Piyasa Araştırma Merkezi yöneticileri ile bu durumu değerlendirerek, 1999 yılında aldığımız bir kararla bu departmanı, Bileşim Medya A.Ş. adı altında ayrı bir şirket olarak yeniden yapılandırdık.

Reklamverenler Derneği, Reklamcılar Derneği ve Medya kuruluşları, IAA öncülüğünde kurulan TİAK (Televizyon izleme araştırmaları komitesi) vasıtasıyla, 2004 yılında reklam harcama takibi işi için bir ihale açtılar. Bileşim Medya, bu ihaleyi, dünyanın önde gelen büyük kuruşlarını geride bırakarak kazandı ve sektörün resmi veri üreten kuruluşu haline geldi. Aynı kuruluş, 2006 yılında tekrar ihale kararı aldı. Bileşim Medya yine pek çok kuruluşun engelleme çabalarına rağmen ihaleyi kazanarak, sektörün resmi veri üreten kuruluşu olma hakkını korudu.

Aynı dönemde, Sinema, Outdoor ve Radyo reklamlarını da ölçümlememize dahil ederek Bileşim Medya’yı reklam sektörünün %90’ını takip eder hale getirdik. Bileşim Medya’nın bu gelişimi haklı olarak, Türkiye’ye ilgi duyan bazı uluslar arası firmalrın ilgisini çekmiş. Bu firmalardan Ipsos, TNS ve Nielsen Media Research firmaları Bileşim Medya ile temasa geçerek hisse alımı için görüşmelere başladılar. Bu üç firmadan Nielsen firması, tecrübe, teknoloji ve yönetim anlayışı açısından diğerlerinden farklılık gösterdiğinden, Bileşim Medya’daki ortaklarımla birlikte, 2007 yılı başında hisselerimizin tamamını bu firmaya devrettik.

Nielsen firması, hisselerimizi satın alırken, şirketin Genel Müdürü olarak şahsımın en az iki yıl çalışmasını zorunlu bir koşul olarak ortaya koydu. İnsanın, kurucusu ve yönetim kurulu başkanı olduğu bir şirkette profesyonel yönetici olarak çalışması oldukça zordur. Ancak Nielsen Media Research firmasının sağladığı koşullar ve özgürlükler, bu yeni pozisyonuma kolayca alışmamı sağladı. Hatta beni bu görevimde o kadar çok özgür bıraktılar ki, hisselerimi satmış olduğumu bile hiç bir zaman hissetmedim. Nielsen Media’nın Türkiye genel müdürlüğü görevimin üçüncü ayında, Avrupa yönetim kurulu üyeliğine seçildim. Halen bu görevi keyifle yürütmekteyim. (Bileşim Medya’yı satma kararımı da ileride, uygun bir dönemde anlatacağım. Bu satış hikayesinin üniversitelerde “case study” olarak anlatılacağına inanmaktayım.)

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here