Hatalardan Ders Çıkarabilecek Kadar Olgun Muyuz?

0
451

Türkiye’de, pek çok kulübün başkanı ve yöneticileri transfer konusunda genellikle aynı yanlışı yaparlar. Özgüvenleri olmadığından ve büyük düşünemediklerinden dolayı, transfer politikaları Türkiye’de başarılı olmak üzerine kuruludur. Kaliteli transferler Şampiyonlar Ligi veya UEFA başarılarına göre şekillendirilir. İlk turlar geçilmeden kaliteli oyuncu transferinden kaçınılır. Oysa liglerin başında yapılacak kaliteli transferler bir üst tura geçmenin garantisidir. Bir üst tura geçememenin maliyeti kaliteli oyuncu transferine harcanacak paradan çok daha fazladır.

Hayatta en sevmediğim cümle kalıbı, “Ben söylemiştim”dir. Genelde, elini taşın altına koyamayanların sarf ettiği bir cümledir. Ama futboldan anlayan herkes aylardır Beşiktaş’ın defansının kötü sinyaller verdiğini haykırıyorlar. Tigana da bu koronun içinde yer alıyor. Ancak, Beşiktaş yönetimi bu eksikliği görmezden geliyor. Bu gerçek Trabzon maçında su yüzüne çıktı. Umarım yöneticiler kafalarını kumdan çıkartırlar.

Gelelim Trabzonspor maçına; Bana göre bu maçta kaybedilen üç puanın iki sorumlusu var. Birinci sorumlu Tigana, ikinci sorumlu ise Kleberson’dur.  Tigana’nın bu maçtaki hataları saymakla bitmez. Öncelikle orta sahayı koşmayan ve pres yapmayan adamlardan oluşturarak Trabzonspor’un ekmeğine yağ sürdü. Orta saha hakimiyetini ele geçiren Trabzonspor forvet oyuncuları her hücumlarında Beşiktaş defansı ile karşı karşıya kaldılar. Orta sahayı toparlayacak isim olan Kleberson ise iki yıldır ortada yok. Futbol bilgisi ve tekniği üst düzey olan bu oyuncu ısrarla düşük performans gösteriyorsa belli ki Beşiktaş’ta oynamaktan mutlu değil. Kleberson’un varlığı artık Beşiktaş’a zarar vermeye başladı. Bu futbolcu derhal gönderilmeli.

Tigana defansta Gökhan Zan ve Koray ikilisini ısrarla göbekte oynatarak rakip forvetlere altın tepsi içinde gol pozisyonları sunuyor. Koray’ın esas mevkii defansın önüdür. Yani Kleberson’un oynadığı yer. Ama Tigana, Koray’ı defansın göbeğinde oynatarak resmen harcıyor. Hele Trabzonspor maçında Ersen Martin gibi uzun boylu bir oyuncu ile eşleştirmesi anlaşılır gibi değildi. Baki Mercimek ise doğuştan stoper bir oyuncu. Başarılı olması imkansız olan sol kanatta oynattıkça Baki’yi de taraftar gözünde antipatik hale getiriyor. Unutmadan, taraftara da bir sitem de yollamak istiyorum. Hiç kimsenin Beşiktaş forması giyen bir oyuncuyu oyundan çıkarken yuhalama hakkı yoktur. Lütfen kendinize geliniz beyler.

TİGANA UMUTLARIMIZI YOK EDİYOR

Tigana’nın Trabzon maçındaki hataları saymakla bitmez. Ama bir maçtaki hatalarına bakarak kimseyi suçlayacak kadar hoşgörüsüz değilim. Benim Tigana’ya asıl sitemim genç oyuncular konusunda. Beşiktaş’a ilk geldiğinde yarattığı hava, genç oyunculara şans verip, geleceğin takımını kuracağı yönünde idi. Bu sezon kurduğu takımlarda ne Gökhan Güleç’i, ne İbrahim Akın’ı görebiliyorum. Sahi Mehmet Sedef nerede? Serdar Kurtuluş’u hazırlık maçlarında bile oynatmazken Trabzonspor gibi zor bir rakibe karşı sahaya sürmenin mantığı nedir? Benim Tigana’ya olan güvenim gittikçe azalıyor. Bunun nedeni kaybettiği puanlar değil, bizlere gençler konusunda verdiği umutları öldürdüğü için.

Beşiktaş bu sene çok kaliteli ve yepyeni bir takım oluşturdu. Ancak, Beşiktaş UEFA’da ilerlemek ve başarılı olmak istiyorsa defansının ortasına çok tecrübeli ve kaliteli bir yabancı transfer etmek zorundadır. Aksi takdirde Türkiye liglerinde oynamakla yetinirler. Bu da taraftarın çok fazla itibar edeceği bir durum değildir.

CSKA Sofya maçı, Trabzonspor maçı gibi olmaz. Trabzon maçında Beşiktaş’lı futbolcularda, futbolun çok önemli iki öğesi eksikti; Özgüven ve konsantrasyon. Beşiktaş’lı futbolcuların ve Tigana’nın Trabzon maçından gerekli dersleri aldıklarını umuyorum. Beşiktaş’lı futbolcular giydikleri formanın ağırlığını hissederlerse maçı kazanmamaları için bir mazeretleri olamaz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here