Maalesef Ben Haklı Çıktım

0
451

SL 1. Hafta K. Erciyesspor 1 : 1 Beşiktaş 06.08.2005

Nihayet beklediğimiz düdük çalındı ve Süper Lig oynanmaya başlandı. Artık futbolsuz günler geride kaldı. Aradığımız heyecena ve ihtiyaç duyduğumuz adrenaline tekrar kavuşuyoruz.

Takımların ilk hafta performansları genellikle yanıltıcı olur. Bundan dolayı, bu hafta oynanan maçlar ile ilgili yorum yapmak istemiyorum. Sadece Ali Tandoğan ile ilgili bir kaç şey söylemek istiyorum. Yattara’nın sorumsuz davranışlarının Trabzonspor’a nelere mal olduğunu hep beraber gördük. Trabzonspor Şampiyonlar Ligine katılamamakla milyonlarca dolar zarar etti. Bundan sonra Yattara ligde gol kralı olsa ne yazar? Akıllı futbolcular bu gibi durumlardan kendilerine ders çıkartmalıdırlar. Belli ki Ali Tandoğan Yattara’nın kırmızı kartından kendine ders çıkartmamış. 25 Mayıs 2005 tarihinde”Heyecanlı Bir Hafta Yaşadık” başlıklı yazımda, “Youla iyi bir sprinter, bol bol koşup duruyor. Ama son vuruşları yok denecek kadar az. Ali Tandoğan ise Beşiktaş’ta kırmızı kart rekorları kırar. Umarım yanılıyorumdur” demiştim. Ama yanılmadığımı daha ilk maçta gördük. Umudum Ali Tandoğan’ın bundan sonraki maçlarda beni yanıltmasıdır.

CAN GÜVENLİĞİ ÇOK ÖNEMLİ

Beni şu anda, futbol seyircilerinin  stad içinde ve dışında yaşayacağı güvenlik sorunları daha çok ilgilendiriyor. 28.04.2004 tarihinde yürürlüğe giren “Spor Müsabakalarındaki Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun”un yetersizliğini bir sezon boyunca tartışmıştık. Yaz döneminde bu konuda hiç bir değişiklik yapılmadı. Yani, işlerliği olmayan bir yasa ile yolumuza devam edeceğiz.

Bu sezon, güvenlik önlemi olark çeşitli kurum ve kuruluşlar sert deklerasyonlarda bulunuyorlar. Önce Valilik derbi maçlara rakip takım oyuncularının alınmayacağını duyurdu. Bu karar tüm derbiler için geçerli değil. Sadece Istanbul derbilerini kapsıyor. Istanbul’da BJK, FB ve GS arasında oynanacak maçlara rakip seyirciler gidmeyecek ama Ankara’da ya da Kayseri’de oynanacak maçlara aynı şehrin  rakip takım seyircileri gidebilecek. Güvenlik güçlerinin beceriksizliğinin cezasını seyirci çekmek zorunda değildir. Tüm futbol seyircisine potansiyel suçlu gözü ile bakmak Devlet ciddiyetine yakışan bir tutum değildir. Bu karar güvenlik güçlerinin aczinin ifadesinden başka bir şey değildir. Bu karar bana, “Şu okullar olmasa Maarifi ne kadar kolay yönetirdim” diyen yöneticiyi ve o meşhur zihniyeti hatırlattı.

CEZA İÇİN ÖLÜM ŞARTI

Futbol Federasyonu da bir takım kararlar aldıklarını ve hiç kimseye taviz vermeyeceklerini iddia ediyor. Federeasyonun bu konuda ne kadar samimi olduğunu göstermesi gerekir. Ama hepimiz biliyoruz ki, ciddi önlemler stadyumda birileri öldürülmeden uygulamaya konulmuyor. Stadyum içindeki yaralamalar bile yeterli bulunmuyor. İlla ki birileri ölecek.

Geçen sene Rize maçında BJK stadyumunda bir seyircinin öldürülmesinden sonra toplanan yetkililer üç gün içerisinde Beşiktaş’a üç maç saha kapatma cezası vermişti. Bu olaydan sonra başta Diyarbakır olmak üzere bir çok sahada benzer olaylar yaşandı. Ama bu olaylar ölümle sonuçlanmadığından hiç bir takımın sahası kapatılmadı. Fenerbahçe’nin Everton ile oynadığı hazırlık maçında stadyumun içinde bir seyirci tabanca ile yaralandı ama olay yine ölümle sonuçlanmadığından yine kimse henüz cezalandırılmadı.

Federasyon Everton maçındaki olayı cezalandıramazsa artık hiç himse Federasyonun samimiyetine ve aldığı önlemlere  inanmaz? En iyisi mevcut yasaya ve önlemler paketinize, “stadyumda ölüm olmadığı takdirde stadyum kapatılamaz “diye bir madde koysunlar olsun bitsin. Böylece ne bizler eleştirmek zorunda kalırız, ne de yetkililer bahane üretmek zorunda kalmaz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here