İ. Akın’a Ağabey Nasihati

0
229

SL 24. Hafta Ankaraspor 2 : 4 Beşiktaş 13.03.2005

Beşiktaş- B.B Ankaraspor maçı ile  ilgili yazacaklarım oldukça sınırlı. 2-0 mağlubiyetti 4-2 lik galibiyete taşıyan bir takım sadece alkışlanır. İkinci yarı yüreklerini sahaya koyan futbolcular maçı kazanmayı bildiler. Bu maçta son derece iyi performans gösteren İbrahim Akın’ın neden daha önceki maçlarda oynatılmadığı eleştiri konusu oluyor. Böyle bir eleştiride bulunmak için  İ. Akın’ın oynadığı son maçlardaki performansını hatırlamak gerekir. Rıza Hoca onu bilinçli olarak kadroya almayarak oturup düşünmesini ve kendine çeki düzen vermesini sağladı. O formayı giymenin son derece zor olduğunu buna karşın kaybetmenin  kolay olduğunu İ. Akın çok iyi öğrendi. Bundan sonra kendisinden iyi performans bekleyebiliriz.

İ.Akın’a bir ağabey nasihat; Bu yaşadıklarını unutmaz ve ona göre yaşarsan geleceğin en parlak yıldızlarından biri olacağına inanmaktayım. Ne olur beni haksız çıkartma.

FUTBOLDA ÇİFTE STANDART DEVAM EDİYOR

Fenerbahçe’nin Gençlerbirliği ile oynadığı maç hakem açısından bir fiyaskoydu. Cem Deda verdiği ve vermediği kartlar, çaldığı ve çalmadığı düdükler ile maçın sonucunu doğrudan etkiledi. Ama daha da vahimi gerek maç içinde gerekse maçtan sonra GB oyuncularına yapılan çirkin saldırılar yeterince gündem oluşturmadı.

Futbolu yönetenler Beşiktaş’a karşı uyguladıkları kuralları FB ve GS için uygulayamıyorlar.

Sahaya seyircinin girip olay çıkarmasını cezası sadece Beşiktaş’a uygulanıyor. Ama FB- GB maçında çıkış tünelinin brandalarını yırtarak tünele atlayan ve futbolculara saldıran FB seyircisi için konuşulmuyor bile. Bir de utanmadan maç sonunda GB takımı iyi ve hırslı oynadığı için suçlanıyor.

GS’li Song’un cezası halen belirlenmedi. Ama zaten PFDK’ya tedbirsiz sevk edildiğinden İstanbulspor maçında oynatılarak verilecek cezanın etkisi yumuşatılmış oldu. Buna karşın Necati’ni salladığı tekme hedefine ulaşmadığından, görüntülerde yer alsa bile PFDK’ya sevk edilmiyor. Görüntülere göre ceza verme kuralı gerçekten her takıma eşit işletiliyorsa Luciano, Alex, Nobre ve Aurelio’nun görüntüleri tekrar tekrar izlenmeli ve gereken ceza verilmelidir. Ama bunu yapabilmek için adamda mangal gibi yürek olması gerekir.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından ”Türk futbolundaki kirlenmeyi” araştırmak üzere kurulan Sporda Şiddet, Şike, Haksız Rekabet ve İlgili İddiaları Araştırma Komisyonu, öncelikli olarak 2000-2004 yılları arasında çeşitli liglerde yapılan 15 karşılaşmayı mercek altına almış. İyi de olmuş. Bu maçlar arasında Beşiktaş’ın oynadığı üç maç da yer alıyor. Ama basında teşvik iddiaları yer alan, konuyla ilgili ciddi belgeler yayınlanan ve tartışmalara neden olan FB-İstanbulspor maçı araştırma kapsamı dışında tutulmuş. Nedenini bir türlü anlayamadım. Bunun nedenini bilen birileri açıklasa da hepimiz rahatlasak. Böylece, hiç olmazsa temiz kaldığına inandığımız TBMM’nin adı yıpranmaz.

ATEŞ DİĞER BRANŞLARA DA SIÇRIYOR

Çifte standart yalnızca futbolumuzda mı var? Basketbol Federasyonu olaylı FB-Ceyhan maçında başını kuma gömerek terörün basketbol salonlarına taşınmasına göz yumdu. 23.02.2005 tarihili yazımızda “FB-Ceyhan maçında çekilen bıçağın bir gencimizin kalbine saplanmadığı sürece de kimsenin başını kumdan dışarı çıkartacağı yok” demiştik. Maalesef korktuğumuz başımıza geldi.  Geçtiğimiz hafta oynanan BJK-İTÜ Yıldızlar hazırlık maçında çıkan olaylar sırasında Beşiktaş’lı genç basketbolcu Ahmet Timuçin Özgül  İTÜ takımı oyuncusu Abdullah Bölükbaşı tarafından bıçaklandı. Bu olay Show TV dışında hiç bir yerde yer almadı. Bu haberin medyada yer almaması, medyamızın spordaki terörün engellenmesi konusunda ne kadar samimi olduğunun bir kanıtıdır.Allaha şükür ki bu gencimiz ölmedi. Hazırlık maçlarında bu tür gerilimler yaşanıyorsa normal lig maçlarında kimbilir neler oluyor?

Umarım bu olaydan sonra Basketbol Federasyonu ve diğer spor federasyonları gerekli dersleri çıkartır ve önlemlerini alırlar.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here