Beşiktaş’ın Mali Durumu

0
443

 

SL 22. Hafta Beşiktaş 2 : 1 Sakaryaspor 27.02.2005

Pazar günkü mali kongrede dikkatimi çeken hususları sizlerle paylaşmak istedim. Öncelikle borçlarla ilgili duruma bir göz atalım: BJK AŞ’nin ve diğer BJK şirketlerinin bilançolarının yer aldığı bir konsolide bütçe sunulmadığından oralarda durum nedir bilemiyoruz. Futbol duşındaki branşların yer aldığı BJK Derneğinin  borcunun 48 milyon dolar olduğu açıklandı. Aslında toplam borç daha fazla. Söz konusu 48 milyon dolar gelecekteki gelirler düşüldükten sonra karşılığı şimdilik belli olmayan borç miktarı.Türkiye’nin en iyi mali yapıya sahip kulübünün, gelir karşılığı olmayan 48 milyon dolar borcu olması utanç verici ve bir o kadar da düşündürücü.

 

Gelecek sezonda bu borcunun katlanarak artacağını söylemek için kahin olmaya gerek yok. Zira gelecek yıl gelirleri zaten gecmiş dönem borçlarına gidecek. Gelecek sezon için yapılacak transferler de borçlanarak yapılacak. Dolayısıyla  48 milyon dolarlık borç daha da artacak. Bu durum tüm Beşiktaşlıları ürkütüyor. Umarım camia olarak bunun üstesinden gelebiliriz.

 

ALT YAPI SORUNU

 

Mali raporlarda en çok dikkatimi çeken bölüm alt yapı gelir ve giderleri ile ilgili bölümdü. Alt yapıya 2004 yılında harcanan para yaklaşık 4.069.420 YTL . Buna karşın alt yapı gelirleri ise sadece 306.940 YTL . Bu gelirin 268.830 YTL ise futbol okulu kayıt ücretlerinden gelmekte. Futbolcu satışı anlamına gelen “yetiştirme tazminatı gelirleri” ise sadece 36.606 YTL. Bu rakamların anlamı, alt yapıdan ne kendimize ne de dışarıya futbolcu yetiştiremiyoruz ve satamıyoruz. O zaman bu kadar geniş bir alt yapıya ne ihtiyaç var?

 

DİSİPLİN KURULUNU ATEŞE ATTILAR

 

Kazım Kanat’ın üyeliği konusunu genel kurula taşıyarak önemli bir hata yaptılar. Başkan kongrede Kazım Kanat’ın üyeliğinin düşürülmemesini, kınama cezası verilmesini önerdi. Böylece kendini sempatik gösterek  Disiplin kurulunu ateşe attı. Madem ki Başkan ve Yönetim Kurulu Kazım Kanat’a kınama cezası verilmesini istiyordu neden konunun genel kurula taşınmasına izin verdiler. Disiplin kurulu ile konuşarak işi çözmek mümkün değil miydi? Disiplin kurulu da  kınama cezası verebilirdi. Başkan genel kurulda “olgunluk” şovu yaparken Kazım Kanat’ı “kahraman” yaptığının farkında değildi. Bu satırlardan sakın ola ki Kazım Kanat’ın üyeliğinin feshini istediğim anlamı çıkmasın. Ben Kazım Kanat sorununun genel kurula getirilmesine karşıyım.

 

SAKARYA MAÇINDAKİ OLAYLAR

 

Maçı izlediğim yer eski açığı hemen yan tarafında olduğundan olayları başından sonuna kadar izleme fırsatım oldu. TV’lere olay farklı yansıtıldı. Olayları ateşleyenler kesinlikle Sakaryaspor’lu futbolculardı. Güvenlik elemanlarından birinin kafa atmasını tabii ki hoş göremeyiz, ama o güvenlik görevlisinin kafayı atmadan önce ne kadar tartaklandığını ve kaç yumruk yediğini neden “tarafsız” Lig TV kameraları göstermez anlayabilmiş değilim. BJK yönetimi her zaman olduğu gibi yine pasif davranıyor. Ellerinde stadyum kameralarının kayıtları var. Göstersenize kamuoyuna gerçekleri !

 

Bir de Sakaryaspor’lu futbolcular ve yöneticilerinin, “Can güvenliğimiz yoktu” feryatları var. Tel örgülerin olmadığı bir stadyumda tribünlerin önüne kadar gelip, parmağını sallayarak küfür ediyorsunuz ve seyirci bu tahriklerinize rağmen sahaya inmiyor. Bu görüntüler de stadyum kameralarında kayıtlı. Ama bu kayıtları kullanmayı bilen yok ki ! Şimdi Beşiktaş düşmanlarının eline güzel bir koz verildi. Bakalım günler neler getirecek.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here