İnanmıyorlar…

0
247

Son yayınlanan Araştırmacılar Derneği bülteninde Genar Araştırma şirketi tarafından yapılan bir araştırmanın sonuçlarına yer verildi.”Türk Toplumunda Futbol Algısı Araştırması:Futbol,Fanatizm,Şiddet”adlı araştırma 2004 yılının Haziran ayında,4164 kişi ile 16 ilde yüzyüze anket yöntemi ile yapılmış.

Bu örnek büyüklüğü ve dağılımı sonuçlar alabilmek için son derece yeterli.Dolayısıyla bu sonuçları sizlerle paylaşmakta bir sakınca görmedim.

Araştırma sonuçlarına göre,Türk halkının %86 ‘sı şu veya bu ölçüde bir futbol takımının taraftarı.Bu taraftarların tam %90’ıise Fenerbahçe,Galatasaray,Beşiktaş ve Trabzonspor’dan birini tutmakta.

Araştırmanın bir çok çarpıcı sonucu var.Bunlardan bazılarını sizler için özetledim:

a)      Türk toplumunun %55’I hakemlerin kulüplerle maddi ilişkiler içine girdiğini düşünmektedir.

b)      Türk toplumunun %52’si futbolsuz bir dünya düşünemediğini belirtmektedir.

c)      Türk toplumunun %53’ü üç büyük takımın (Galatasaray,Fenerbahçe,Beşiktaş) birileri tarafından korunduğunu düşünmekte.

d)      Türk toplumunun %67’si futbolda şike olduğunu düşünmektedir.Şike durumlarının ise kulüpler ve hakemler yoluyla gerçekleştirildiğini ifade etmektedir.

Yukarıda belirttiğim araştırma sonuçlarına göre,futbolumuzdaki hakem hatalarının sıklığı futbol ile ilgili tüm kurumlara karşı toplumsal güvensizlik doğuran en önemli faktörlerden biridir.Kaybolan bu güvenin zamanla futbol terörüne dönüşme riski oldukça yüksektir.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here