Bir Kayıp Yıl Daha

0
378

2004 yılı Beşiktaş Camiası için hiç hatırlamak istenmeyecek yılllardan biriydi.  Tam şampiyonluğu yakalamışken yitirmek tüm camiada ciddi bir travma etkisi gösterdi. Gerçi Beşiktaş geçmişte de, benzer şekilde bir çok şampiyonluğu rakiplerine hediye etmişti. Ben yaştakiler, bu durumu hatırladıklarından bu travmadan gençler kadar etkilenmediler.

Benim için asıl travma Başkan Bilgili’nin istifa etmeden önce, kaleci Cordoba’nın menejeri aracılığıyla maç sattığını açıklamasıydı. Beşiktaş Camiasının en övündüğü şey etik değerleridir. Beşiktaş’ın bu değerleri bir manzume şeklinde yazılı değildir ama her Beşiktaş’lı bu değerleri bilir ve sahip çıkar. Beşiktaş forması giyen bir futbolcunun  maç satmakla suçlanması çok ciddi bir sorundur. Hele ki bu suçlamayı Beşiktaş’ın en tepesindeki kişi yapıyorsa mutlaka dikkate alınmalı ve üstüne gidilmelidir. Ama Başkan’ın bu açıklamalarının üstüne kimse gitmedi. Bu konuda başta Divan Kurulu olmak üzere tüm camia kusurludur.

Yıldırım Demirören de bu konuda bir açıklama yapmadı. Bu konuda Cordoba’nın suçsuz olduğunu açıklamaması herkesin kafasında soru işaretleri oluşturdu. Peki o zaman Cordoba’dan verim beklemek mantıklı mı? Üstelik Del Bosque’nin de Cordoba’ya şans vermemesi kafamızdaki soru işaretlerini artırdı. Ya bu adamın şuçlu olmadığını söyleyip aklayın, ya da konunun üstüne ciddi bir şekilde gidip Beşiktaş’ın gasp edilmiş şampiyonluğunun hesabını sorun.

GERÇEKÇİ HEDEFLER KOYALIM

Ligin ilk yarısını 5. sırada tamamladık. Ama liderin tam 14 puan gerisindeyiz. Matematik olarak herşey mümkün. Ama bu kadro ile Fenerbahçe ve Galatasaray’ı yakalayıp geçmemiz ilahi mucizelere bağlı. Bu takıma takviye şart. Basındaki haberlere baktığımızda devre arasında pek transfer yapılmayacak gibi gözüküyor. Zaten ben de devre arası transferlere oldum olası sıcak bakamadım. Devre arasında ancak takımında başarılı olamamış ya da sorunlu futbolcular transfer edebilirsiniz. İyi futbolcu neden takımını bırakıp gelsin ki?

Bu durumda yapılması gereken şeyler şunlardır ; a) Ligi, Avrupa liglerine katılmayı garanti altına alacak bir sırada bitirmek, b) Kupa’yı kazanarak Avrupa liglerini garanti altına almak. Aksi takdirde gelecek sene de iyi yabancı transferi yapamayız. Avrupa liglerinde oynamayan bir takıma   yabancı futbolcuların iyileri gelmez.  Del Bosque’nin Kupa maçlarını ciddiye alması gerekir. Bu maçların telafisi olmadığını bilerek takımı Kupa maçlarına hazırlamalı. Konya’yı hafife alırsa yeni yıla yeni bir hüsranla başlamış oluruz.

GELECEĞE YATIRIM

Beşiktaş eskiden özkaynakları en kuvvetli kulüp olarak nam salmıştı. Bu özelliğimizi artık kaybettik. Düşünün bakalım özkaynak düzeninden en son hangi yıldız futbolcuyu takıma monte edebildik? Ben son 3-4 yıl için hatırlamıyorum. Tam tersi elimizdekileri de yolladık. Beşiktaş yönetimi ve teknik kadrosu bu sezon cesur bir karar verip özüne yani özkaynak düzenine dönmenin adımlarını atmalı. Gelecek on yılı garanti altına alacak bir kadro oluşturmalı. Böyle bir kadronun oluşturulması sabır ister. Beşiktaş camiası sabırlıdır. Başkan Demirören ve Yönetim Kurulu böyle bir karar verdiklerinde tüm camianın desteğini arkalarında bulacaklarından şüphe etmesinler. Gerekli olan şey sadece biraz cesaret !


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here