Türk Filatelistlerin Büyük Başarısı

0
548

Filateli ile Olimpiyat Oyunlarının ilişkisi çok eskilere, 1896’da Atina’da organize edilen ilk modern Olimpiyat Oyunlarına kadar gider. Hellenic Posta İdaresi 25.3.1896 tarihinde 12 adetten oluşan özel seriyi kullanıma sunmuştur. Bu seri halen, pul koleksiyoncularında en değerli parça olarak yer almaktadır. Daha sonraki yıllarda yapılan Olimpiyat Oyunlarının ev sahibi ülkeleri de bir dizi hatıra pul ve filatelik malzeme bastırmışlardır. Olimpik ve sportif filatelinin Olimpiyat Oyunlarında yer alması için çok uzun yıllar geçmesi gerekmiştir.

Olimpik ve sportif pul koleksiyonu yapan filatelistler ilk kez 1964 yılında İtalya’da Rimini de buluşmuş ve bir sergi düzenlemişlerdir. Ancak Filatelistlerin Olimpiyat Oyunlarına resmen katılımı için tam yirmi yıl uğraş verilmiştir. 1984 yılında 27 koleksiyoner Los Angles Olimpiyat Oyunları esnasında bir sergi açarak koleksiyonlarını sergilemişlerdir. Bu sergi OLIMPHILEX olarak adlandırılan serginin ilk adımı olmuştur. Daha sonraki yıllarda Juan Antonio Samaranch’ın çabaları sonucu, Olimpiyat Oyunları esnasında bu serginin açılması ve katılımcıların değişik sınıflarda değerlendirilerek ödüllendirilmesi kararlaştırılmıştır.

Atina 2004 Olimpiyat Oyunları bünyesinde 12-22 Ağustos 2004 tarihine açılan OLIMPHILEX 2004 sergisine toplam 223 ülke başvurmuş, bu ülkeler arasında yapılan değerlendirmeler sonucunda 30 ülkenşn katılımına karar verilmiştir.Bu ülkeleri toplam 243 koleksiyon değişik sınıflarda yarışmışlardır.

Bu konu ve pulculukla haber küpürlerini yukarıdaki listede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here