Geleceğin mesleklerinin temel taşları (5): Hızlı internet

0
27
Yakın gelecekte endüstriyel üretimin çok önemli bir kısmının internet ve nesnelerin interneti sistemleri vasıtasıyla, akıllı makineler tarafından yapılacağı öngörülmektedir. Tedarik zincirinin tüm aşamalarının gerçek zamanlı olarak gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Makineler arasındaki iletişimin hızı, üretim hatalarını önlemek açısından çok önemlidir.

Bundan önceki yazılarımda büyük veri ve bulut bilişimin gelecekte işi ve sosyal yaşamda ne kadar hayati önem taşıyacaklarını anlatmıştım.

Bu yazımda ise internet hızının öneminden bahsetmek istiyorum. Bu konu genel olarak şirketlerin bilgi teknoloji departmanları uzmanlarını ilgilendirse de tüm gençlerimizin minimum bilgi sahibi olmasında yarar görüyorum.

Endüstri 4.0’ın hedefine ulaşabilmesi için, makineler arası iletişimin gerçekleşmesi, makinelerin öğrenir hale gelebilmeleri ve bu sayede yapay zekânın gelişmesi gerekmektedir. Tüm bu gelişmeler elbette verinin hızlı bir şekilde transferi ile gerçekleşecektir. Ancak, günümüzde kullandığımız internet teknolojilerinin gücü, büyük verinin transferini gereken hızda sağlamaktan uzaktır. Bu iletişim, ihtiyaç duyulan hızda gerçekleşmediğinde, Endüstri 4.0 için planlanan hedeflere ulaşmak mümkün olamaz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here