Depremde dijital ağın önemi

0
41
Dijital mobil ağlar, deprem sonrasında, göçük altındakilerle iletişimin kurulmasının en önemli aracıdır. Pek çok depremzedenin hayatı bu iletişim sayesinde sağlanmıştır. Depremzedeler bu ağları kullanarak konumlarını ve sağlık durumlarını bildirmişlerdir. Bu ağların yeterince etkili çalışmaması ya da kesintiye uğratılması, göçük altındaki insanları ölüme terk etmek anlamına gelir.

Geçtiğimiz yılın 9 Kasım tarihinde,  İçişleri Bakanlığı AFAD ve Gençlik ve Spor Bakanlığı KYK Genel Müdürlüğü iş birliği ile Deprem Anı “Çök-Kapan-Tutun” Tatbikatı gerçekleştirilmişti. Bu tatbikatı hatırlarsak, aslında yapılan bir deprem tatbikatından çok, depremin ilk anında ulaşacak uyarı mesajı ve akabinde alınması gereken ilk önlemdi. Kapsamlı bir deprem tatbikatı değildi. Deprem toplanma alanlarında yapılması gereken tatbikatları ise hiç konu etmiyorum. Bu depremde, toplanma merkezlerimizin yeterli büyüklükte olmadığını, olanların da alt yapısının eksik olduğunu medyada yeterince izledik.

9 Kasım tatbikatının en önemli kazanımı, GSM operatörlerin bu tür bir afete hazır olmadığının ortaya çıkmasıydı. Belirtilen saatte, aynı anda herkese uyarı ulaşmadı. Pek çok kişiye belirtilen saatten çok sonra mesaj ulaştı. Bu tecrübeye rağmen, GSM sorununun Maraş depremine kadar geçen sürede giderilmediğini acı bir şekilde gördük.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here