BURASI BEŞİKTAŞ, ALAYINA GİDER!

0
322

https://onedio.com/haber/hayri-cem-yazio-burasi-besiktas-alayina-mi-gider-bu-is-nereye-gider-979986

02/05/2021

BURASI BEŞİKTAŞ, ALAYINA GİDER!

Yıllardır ülkemiz futbolunu çok yakından takip ederim. Futbol ile ilgim sadece taraftarlık düzeyinde kalmadı. Bir dönem Beşiktaş’ta yönetim kurulu üyeliği de yaptım. Dolayısıyla futbolun organizasyon yapısını da az çok bilirim. Bu yaşıma kadar futbolun bu kadar çirkinleştirildiğini, ‘derin futbolun’ sonuçlara bu kadar alenen müdahale ettiğini görmedim, duymadım…

Beşiktaş’ı şampiyon yapmamak için, TFF’nin tüm kurumları ile Beşiktaş’a nasıl engel olmaya çalıştığını daha önceki yazılarımda anlatmaya çalışmıştım. Özellikle MHK’nın hakem seçimleri, bu hakemlerin taraflı maç yönetmeleri bugüne kadar Beşiktaş’a çok zarar verdi. Hakem hatalarından en çok zarar gören takım şüphesiz Beşiktaş’tır.

Hakem hataları deyince biraz durmak lazım. Eğer FIFA kokartı takan hakemler, pozisyonlara yurt dışındaki maçlarda farklı, Türkiye’de farklı düdük çalışıyorsa durum vahim demektir. Bu tür kararlara hakem hataları deyip geçemezsiniz.

Ama bazı hakemler işi o kadar azıttılar ki, Beşiktaş dışındaki takımların pozisyonlarına çaldıkları ya da çalmadıkları düdüklerin tam tersini, kolaylıkla Beşiktaş’a karşı çalıyorlar. Bu rahatlığı sağlayan gücün verdiği teminatlar sağlam olmalı…

TFF’nin çok aleni yaptığı haksızlıklardan biri de maç günlerinin tespitinde yaşanıyor. Beşiktaş’a 2-3 günde bir maç verilirken, FB ve GS’ye ayrıcalık tanınıyor. Sezon başından beri bu konuda yaşanan o kadar çok örnek var ki, merak eden TFF websitesine girip, bakabilir.

***

Beşiktaş sadece ezeli rakipleri ile mücadele etmiyor; diğer bazı kulüpler de ittifak halinde Beşiktaş’a karşı alenen düşmanca tavır alıyor. Örneğin Rizespor’un ne şampiyon olma şansı ne de küme düşme riski var. Ama Beşiktaş’ı yenmeye ant içip, Beşiktaş’ı Kurtlar Vadisi müziği ile karşılıyorlar. Bu takımlara seyirci yasağı da yok gibi; her maçlarına yüzlerce seyirci girip, rakip takımlara olmadık hakaretlerde bulunup, saldırıyorlar.

Sezon sonu yaklaştıkça Beşiktaş’a yapılan haksızlıklar da artıyor. Tüm futbol dünyasında bir eğilim vardır; sezonun son beş haftasından itibaren, şampiyonluk yarışında, birbirine yakın puanda olan takımların maçları aynı gün ve saate oynatılır. Biz de ise tam tersi yapılıyor. Geçen hafta Salı günü Rizespor deplasmanına giden Beşiktaş’ın Hatayspor’la maçı Cumartesine alınırken, aynı gün oynayan Galatasaray’ın maçı Pazar gününe, bir sonraki gün oynayan Fenerbahçe’nin maçı ise Pazartesi gününe alınıyor.

Maksat, as oyuncuları sakatlanmış olan Beşiktaş’ı 72 saat geçmeden Hatayspor maçına çıkartıp, tökezletmek.

***

Beşiktaş kulübü Hatayspor’dan maçı bir gün sonraya almayı öneriyor. Ama zaten Beşiktaş’tan bir gün önce maç yapmış olan Hatayspor, yeterince dinlenme fırsatı bulduğundan bu talebi reddediyor. Beşiktaş’ın yorgun ve eksik kadrosunu yeneriz umuduna kapılıyorlar.

Hatayspor’un teknik direktörü, galip geldikleri maçtan sonra yaptığı basın toplantısında, oynadıkları maçı yorumlamaktan çok Beşiktaş’la oynayacakları maç hakkında yorumlar yapıyor. Beşiktaş’ı yenip, yollarına devam edeceklerini söylüyor. Beşiktaş teknik direktörü Sergen Yalçın ise haklı olarak isyan ediyor; “Cumartesi ne olacağını göreceğiz” diyor. Hatayspor yediği 7 golle yaptığı haksızlığın cezasını çekmiş oluyor.

***

Bu maçla ilgili olarak söylenecek çok şey var.

Hatayspor teknik direktörünün o basın toplantısından sonra Covid-19 olduğu ortaya çıkıyor. Zaten basın toplantısında da zorlukla, nefes nefese konuşuyordu. Ama Basın toplantısı öncesi ve sonrasında tüm takımla birlikte soyunma odasında, iç içe eğlenip, kutlama yaptığı basına yansıyor. O ortamda oyuncularına virüs bulaştırma olasılığı oldukça yüksek. Zira ne kendisinde ne de futbolcularda maske var.

Beşiktaş yönetimi bu durumu öğrenir öğrenmez TFF’den Hataysporlu oyunculara virüs testi yapılmasını talep ediyor. Ama TFF bu talebi reddediyor. Ret ederken de tatmin edici hiçbir açıklama yapmıyorlar. Neymiş, TFF kurallarına göre bir hafta önce testten geçmişler. Yahu acil bir durum var. Teknik Direktörleri yeni virüse yakalanmış, geçen hafta değil. Yazık değil mi bu futbolculara? Nerede kaldı “Önce İnsan Sağlığı” sloganınız?

Elbette yanlış hesap Bağdat’tan döndü. O fikstürü yapan şahıs eminim o gece sinirinden uyuyamamıştır.

Umarım Hataysporlu futbolculara virüs bulamamıştır. Yine umuyorum böyle bir ihtimal gerçekleşmişse Beşiktaşlı futbolculara da bulaştırmamışlardır.

Görüyorsunuz değil mi, Beşiktaş’ı şampiyon yapmamak için insan sağlığını bile tehlikeye atan bir zihniyetle karşı karşıyayız.

Ama Beşiktaş tüm bunların üstesinden gelip, şampiyonluğunu ilan edecektir.

Hem böylesi daha güzel ve daha değerli değil mi?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here