Siyah Beyaz Yazılar 4

0
498

Futbol ile ilgili arşivlere baktığınızda, müsabakaların sadece sonuçları, atılan gol sayıları, golleri atanlar, maç kadroları gibi bilgi ve belgelere ulaşırsınız. Ama o maçın öncesinde yaşananlar, maç esnasında hakemlerin sonuca nasıl müdahale ettiği, kulüplerin uyguladığı lobi faaliyetleri sonucunda federasyon ve hakemlerin nasıl baskı altına alındığı, sponsorları ve yayıncı kuruluşları memnun etmek için maç sonuçlarına ve lig sıralamasına nasıl etki edildiği gibi konulara arşivlerde rastlayamazsınız. Bu işleri çevirenler her zaman aklanır ve yaptıkları yanlarına kar kalır.

Beşiktaş’ta yöneticilik görevim sona erdikten sonra Beşiktaş’a dışarıdan hizmet etmenin yollarını araştırıyordum. Yöneticiliğim döneminde yaşadığım olaylar, futbol dünyasının perde arkası oyunlarını görebilme ve anlayabilme tecrübesi kazanmamı sağladı. Bu tecrübeyi kullanarak, Beşiktaş’la ilgili yazılmayanları yazmak ve futbolun perde arkasında yaşanılanları tarihe not düşmek gerektiğine inandım. Böylece futbolun sadece elde edilen sonuçlardan ibaret olmadığını göstermek istedim.

Ancak bu düşüncemi ana akım medya kuruluşları bünyesinde gerçekleştirmem imkansızdı. Zira medya kuruluşlarının spor bölümlerinin yönetimleri, genel olarak FB ve GS taraftarı kişiler tarafından yönetilmektedir. Bu kişiler de ne tuttukları takım aleyhine ne de Beşiktaş lehine yayın yapılmasına müsaade etmezler.

BirGün gazetesi bana spor köşe yazarlığı teklif ettiğinde, etik kurallar içerisinde istediğim her şeyi yazabilme özgürlüğünü verdi. Bu gazetede 2004 Ağustos’undan 2007 Haziran’ına kadar toplam 139 yazım yayınlandı. Gazete yönetimiyle, spor dışında, farklı bir konuda fikir ayrılığına düşmemizden dolayı yollarımız ayrıldı.

Gazete köşe yazarlığım esnasında edindiğim okurlarım yazmaya devam etmem için beni yüreklendirip, teşvik ettiler. Okurlarımdan aldığım bu cesaretle www.hayricem.com adresindeki web sitemde yazmaya başladım. Halen de yazmaktayım.

Keyifle okumanızı dilerim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here