ALİ DÜRÜST NİYE ÇARK ETTİ

0
400

Ali Dürüst TFF’de Milli Takımlar Sorumlusudur. A Milli Takımımız yerlerde sürünüp, küme düşerken, hiçbir uluslararası turnuvaya vize alamazken görevden ayrılmayı düşünmeyen Ali Dürüst, Galatasaray’ın bir tartışmalı penaltı pozisyonu sonrası derhal istifa etmiştir.
Ancak bu kararın üzerinden çok geçmeden derhal çark edip, istifasını geri almıştır. İstifasını geri alırken yaptığı açıklamada; “Türk futboluna yeni katkılar yaparak Galatasarayımı en iyi şekilde temsil etmeye devam edeceğim“diyor.
Bu ifade başlı başına bir skandaldır. Zira TFF’ye seçilenler etik olarak artık kendi kulüplerini değil, Türk futbolunu temsil etmektedirler. Aksi takdirde, alt liglerimiz dahil, tüm kulüplerden birer temsilcinin TFF’de görev yapıyor olması gerekirdi.
Ama Ali Dürüst, soyadı gibi dürüst davranıp, Federasyondaki misyonunun Galatasaray’a hizmet olduğunu itiraf ediyor. Emre Akbaba’nın transfer görüşmelerinde bizzat rol oynaması da, Federasyon vesilesi ile Galatasaray’a hizmet etme görevinin bir icabıdır. Etik olarak baktığınızda, TFF Asbaşkanının bir kulüp adına transfer pazarlığında ne işi olabilir!
Ali Dürüst’ün istifa etme nedeninin Galatasaray aleyhine verilen penaltı olduğunu kendisi ifade etmiştir. Galatasaray kulübü günlerdir Federasyon’a veryansın edip, Yıldırım Demirören’i istifaya çağırmaktadır. Ancak dün Ali Dürüst’ün çark etmesi ile birlikte Galatasaray kulübünün de feryatları son bulmuştur. Ali Dürüst geri dönüşüyle ilgili açıklamasında Demirören’e ve Federasyon’a güvendiğini belirtmiştir.
Ali Dürüst’ün bu güven tazelemesinin bir diğer anlamı da, Galatasaray-Fenerbahçe maçından sonra verilen cezaların tümünü onaylamasıdır.
Peki ne oldu da birden Galatasaray camiasının görüşleri değişti ve Demirören’e ve Federasyona güvendiklerini fark ettiler?
Elbette, Federasyon, Ali Dürüst ve ‘derin’ Galatasaray arasında bir dizi görüşme ve pazarlıklar olmuştur. Bu pazarlık sonucunda Galatasaray’a verilen sözler sonucunda Ali Dürüst geri dönmüş ve Galatasaray yönetimi de susmuştur.
Hemen bir tahminde bulunalım; kısa vadeli olarak verilen taviz, bu haftasonu oynanacak Beşiktaş maçında Galatasaray’ın galip getirilmesi, uzun vadede ise Galatasaray’ın ilk iki içinde yer alıp, Şampiyonlar Ligi’ne katılımın sağlanmasıdır. Galatasaray’ın finansal çöküşünü erteleyebilmesinin en önemli koşulu Şampiyonlar Liginden elde edebileceği gelirlerdir.
Böyle sağlam tavizler olmasa, Galatasaray camiası Ali Dürüst’ü kesinlikle geri yollamazdı.
Galatasaray camiasının çifte standartları ile ilgili de birkaç söz etmek isterim; Antalyaspor maçının daha birinci dakikasında Muslera’ya gösterilemeyen kırmızı kart ve Antalyaspor’un uzatma dakikalarında verilmeyen penaltısı karşısında, Fatih Terim ve Galatasaraylı yöneticiler, “Hakemleri ve Federasyonu yıpratmayalım” dediler.
Beşiktaş taraftarı, MHK başkanı Yusuf Namoğlu’nu istifaya çağırdığında, Ultaaslanlar başta olmak üzere tüm Galatsaray taraftarı, haklı olarak Galatasaraylı Yusuf Namoğlu’nun yanında yer aldılar. Ama bir tartışmalı pozisyonda hemen Federasyon başkanı başta olmak üzere tüm kurumu yerin dibine soktular.
Beğenmedikleri Demirören federasyonu döneminde; Galatasaray 10 kupa alırken, FB 4, Konyaspor 2 ve Beşiktaş 2 kupa almıştır.
Tüm bunların üzerine söylenecek tek bir söz var: EDEP YA HU!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here