Yine Samet Hocanın Yanlış Tercihleri

0
513

YİNE SAMET HOCANIN YANLIŞ TERCİHLERİ. Akhisarspor 4 – Beşiktaş 1

Ligin ikinci yarısı başladığından beri, her maç sonrasında, ‘bu sezonun en kötü Beşiktaş’ını izledik’ diyoruz. İşin kötü yanı, Beşiktaş’taki düşüş hızla devam ediyor. Bu düşüşün Akhisar maçı ile dibe vurmuş olmasını umuyorum. Aksini düşünmek bile istemiyorum.

Peki bu kötü gidişin sorumlusu kim? Klasik bir cevapla Samet Hoca diyebiliriz. Bu cevapla da kendisine haksızlık yapmış olmayız. Zira, sezon başında bu takımı kendi oluşturdu. Devre arasında Niang’ı isteyen de Samet Hoca’dır. Bir tek Dentinho onun bilgisi dışında transfer edildi, onu da oynatmıyor.

31 - Akhisarspor.lig.2.mac.2

Samet Hoca, Bursaspor maçında yaptığı gibi yine süpriz bir kadro ile sahaya çıktı; Sivok’u kulübede oturturken formsuz Escude ile oyuna başladı ve 90 dakika kendisine sabretti. Oysa bu maçta Beşiktaş’ın yumuşak karnı Escude-Ersan ikilisinin koruduğu defansın ortası idi. Daha maç başlar başlamaz Akhisarspor ilk golün provasını yaptı. İlk dakikadaki bu pozisyonda McGregor başarılı idi ama aynı pozisyonun karbon kopyası bir dakika sonra yaşanınca Gekas bu kez golünü attı. Samet Hoca bu golden sonra oyunu okuyamadı. Beşiktaş’ın defanstaki aksamasını göremedi. Niang’ı oyuna hazırlamaya başladı. Oysa Beşiktaş’ın sorunu hücumda değil, defanstaydı. Niang kenarda ısınırken Mustafa durumu 1-1’e getirdi ama Beşiktaş defansı beraberliği 1 dakika bile koruyamadan Akhisarspor’un ikinci golü geldi. Beşiktaş defansı yine Gekas’ı marke edememişti. Samet hoca yenilen bu ikinci gole rağmen, 32.dakikada Sivok’u yanında oturtup, Holosko’yu oyundan alıp Niang’ı soktu. Bu değişiklikle hem Samet Hoca hem de Beşiktaş intihar etti. İlk yarı Akhisarspor’un 2-1galibiyeti ile sonuçlandı.

31 - Akhisarspor.lig.2.mac.3

Samet Hoca’nın ikinci yarı başlarken Sivok-Escude değişikliği yapacağını bekliyorduk. Ancak Samet Hoca Escude’den memnun kalmış ki, hiçbir oyuncu değişikliği yapmadan aynı kadro ile ikinci yarıya başladı. Beşiktaş tekrar beraberliği yakalamak için bastırırken bu kez 56.dakikada Gökhan Süzen kırmızı kartla ihraç edilirken, bir de penaltıya neden oldu. Pozisyonda kırmızı kart doğru, penaltı yanlıştı. Zira pozisyon açık bir şekilde ceza sahası dışındaydı. Ama düdük eyyamcılığıyla ün salmış Kuddusi Müftüoğlu’nun elinde olunca bu tür pozisyonlar her zaman Beşiktaş’ın aleyhine değerlendiriliyor. Allahtan penaltı vuruşunu McGregor kurtardı da Kuddusi de bu sonucun altında kalmadı. Gökhan Süzen’in kırmızı kart görmesinin sorumlusu Ersan Gülüm’dür. Ersan, Gekas’ı marke etmek için orta sahaya kadar çıkmıştı. Defans gerisine atılan topta, Gekas’ı ofsayta düşürmek için hareket etmeyince, Gökhan kademeye girmek zorunda kaldı. Geç kalmış bir kademe olduğundan da Gekas’a arkadan faul yaptı.

Samet Hoca bu kırmızıdan sonra iyice oyundan koptu. İkinci değişikliğini, 74.dakikada yenilen üçüncü golden sonra yaptı ve yine oyuna bir hücumcu aldı; Bu kez Mustafa’yı oyundan alıp Dentinho’yu oyuna soktu. Yapılan bu değişiklik skordaki farkı azaltmak yerine iyice açtı ve maç 4-1 Akhisarspor’un galibiyeti ile sonuçlandı.

31 - Akhisarspor.lig.2.mac.1a

Akhisarspor ligin dibinde olup, düşmemeye oynayan bir takım. Böyle bir takımdan dört gol yeniliyorsa, yapılan hiçbir açıklama taraftarı tatmin etmez. Zaten Samet Hoca da maçtan sonra yaptığı açıklamalarla yine oyuncularını suçladı. Kötü giden maçlardan sonra oyuncularını suçlamak artık Samet Hoca için değişmez bir demeç haline geldi. Bu tavrı ile kendini kurtarmaya çalışsa da tam tersi oluyor ve kendisine duyulan saygı hızla azalıyor.

Bu maçla ilgili olarak Fernandes’e de bir paragraf ayırmak lazım: Gazeteler ve TV’lerde Fernandes’in iki gün önceden kampa alındığı için tavır koyduğu ve maça çıkmadığı söylendi. Samet Hoca ise Fernandes’in sakat olduğunu iddia etti. Şayet Gazete ve TV’lerde söylenenler doğru ise Fernandes hem Samet Hoca’ya hem de Beşiktaş’a ihanet etmiştir. Bu durumda yapılacak en etkili hamle, sezon sonunda Fernandes’e gelecek teklifleri değerlendirmek olur. Ancak Quaresma’da yapılan yönetim yanlışını tekrar yapmamak koşuluyla.

31 - Akhisarspor.lig.2.mac.4

 

20.04.2013
MAÇIN AYRINTILARI

Stat: Manisa 19 Mayıs Stadı

Hakemler: Kuddusi Müftüoğlu, Serdar Akçer, Mehmet Cem Hanoğlu, Özgüç Türkalp (4. Hakem)

Beşiktaş: McGregor, Hilbert, Escude, Ersan, Gökhan, Veli, Necip, Oğuzhan, Holosko (Dk.31 Niang), Olcay, Mustafa (Dk.75 Dentinho)

Yedekler: Cenk, Mehmet Akgün, Ömer, Sivok, Emre, Niang, Dentinho

Teknik Direktör: Samet Aybaba

Akhisar Bld. G.Spor: Oğuz, Emrah, Sonko, Uğur, Çağdaş, Ahmet (Dk.82 Sertan), Bruno (Dk.71 Emin), Bilal, Merter, Güray, Gekas (Dk.88 Kerem)

Yedekler: Emrah, Serkan, Mustafa, Sertan, Ahmet, Emin, Kerem

Teknik Direktör: Hamza Hamzaoğlu

Goller: Gekas (Dk.2, 28), Mustafa (Dk.27), Uğur (Dk.74), Emin (Dk.81)

Sarı Kartlar: Escude (Dk.25), Bilal (Dk.32), Ersan (Dk.68), Necip (Dk.79)

Kırmızı Kart: Gökhan (Dk.56)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here