Kara Kartal Kerkük’te

0
607

Savaşa rağmen, futbol aşkı tüm Irak’lı gençler arasında varlığını sürdürüyor. Irak’lı gençler bulabildikleri Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Dortmund formaları giyerek hava basıyorlar.  Türkmenleri gençleri ise, Arap ve Kürt  yaşıtlarına Beşiktaş forması giyerek karşılık veriyorlar.

Kerkük’lü Türkmenlerin Beşiktaş sevgisi 60’lı yıllarda başlamış. 1964 yılında Kerkük’ün Sarı Kahya bölgesinde, Süleyman Tayfun isimli bir Türkmen işadamı tarafından Beşiktaş Futbol Kulübü kurumuş. Beşiktaş Futbol Kulübünün bu başarıları üzerine sarı Kahya bölgesinin bir bölümüne Beşiktaş Semti adı  verilmiş. Bu semtin adı halen Beşiktaş olarak anılmaktadır.

1966 yılında Irak Futbol Federasyonu Beşiktaş’ı Kerkük’e davet eder. Beşiktaş, çoğunluğu Türkmenlerden oluşan bir Kerkük Karması ile dostluk maçı yapar. Bu maç Kerkük’te günlerce konuşulur ve Beşiktaş tüm Kerkük’lü Türkmenlerin kalbinde ayrıcalıklı bir yer edinir.  O tarihten itibaren Kerkük’lü Türkmenler arasında Beşiktaş taraftarlığı her geçen gün katlanarak artar. Bugün, Kerküklü Türkmenlerin yüzde doksanı Beşiktaş taraftarıdır.

Saddam rejiminin yıkılmasıyla birlikte, yurtdışında yaşayan eski milli futbolculardan Hüsamettin Türkmen  Kerkük’e geri döner ve Türkmen Spor Ocağı’nı kurar. Ancak Irak’ta yaşanan koşullar, spor arenasında varolabilmek için Türkmen gençlerini tek bir çatı altında toplamayı bir zorunluluk haline getirmiştir. Hüsamettin Türkmen, Beşiktaş semtinde faaliyet gösteren Beşiktaş Futbol Kulübünü de bünyesine alarak Türkmen Spor Ocağını daha da güçlendirir. Ancak, Beşiktaş Futbol Kulübünün lokali halen faaliyetlerine devam etmektedir.

Beşiktaş’ın eski yöneticilerinden Hayri Cem, Kerkük’lü Türkmenlerin bu sportif faaliyetlerini Forza Beşiktaş web sitesinden öğrenir. Uzun uğraşlar sonucunda Türkmen Spor Ocağı Başkanı Dr. Turhan Ketene ve Türkiye temsilcisi Dr. Ümit Beyatlı ile temas kurar. Bu görüşmelerden çok etkilenen Hayri Cem Türkmen Spor Ocağı’na maddi ve manevi destek sözü verir.

Hayri Cem Türkmen Spor Ocağı ile ilgili olarak şunları söyledi;

“Türkmen kardeşlerimize Irak’ta yapılan zulmü bir an için unutup, olaya sadece sportif açıdan bakmaya gayret ettim. Komşu bir ülkede Beşiktaş isimli bir kulüp var. Beşiktaş isimli bir semt var ve bu şehirde yaşayan soydaşlarımızın hemen hemen tamamı Beşiktaş’lı. Hem de en az bizler kadar sağlam Beşiktaş’lılar. Bu durumda, bir Beşiktaş taraftarı olarak bu takıma kayıtsız kalamazdım.

Türkmen Spor Ocağı yetkililerinden malzeme ihtiyaçlar olduğunu öğrendim. Bu ihtiyaçlarını karşılamak için görüşmelere başladığımda çok duygulu anlar yaşadım. İhtiyaç listesi saptanırken, Kulüp yöneticileri, antreman malzemesi olarak Beşiktaş’ın giydiği forma ve eşofman takımlarından talep ettiler. Bu talebin sporculardan geldiğini söylediler. Maçlarda ise Beşiktaş forması giymeleri yasal olmayacağından, kendi amblemlerinin yanına Kara Kartal amblemi koyarak forma yaptırmamı istediler.

Artık Kerkük Türkmen Spor Ocağının formalarında Kara Kartal amblemi var.

Kerkük’lü kardeşlerimizin Beşiktaş kulübünden de talepleri var. Türkiye’ye yollamak istedikleri futbol, güreş ve handbol takımı antrenörlerinin Beşiktaş bünyesinde eğitilmelerini talep ediyorlar. Başkanımız Sayın Yıldırım Demirören’in bu talebe olumlu cevap vereceğini umuyorum.”

Beşiktaş eski yöneticilerinden Hayri Cem, temin ettiği antreman malzemesi, futbol topu ve  Kara Kartallı formaları, Türkmen Spor Ocağı Türkiye temsilcisi sayın Dr. Ümit Beyatlı’ya teslim edilmiştir. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here