Carew Ne İş Yapar? 

0
2801

Süper Lig            8. Hafta                Trabzonspor 1 : 0 Beşiktaş            03.10.2004

Beşiktaş maça, Bodo Glimt maçındaki defans kurgusu ile başladı. Ben şahsen Fatih, İbrahim Toraman, Çağdaş ve İbrahim Üzülmez’den oluşan defans blokunun her geçen gün daha başarılı olacağına inanmaktayım. Ali Güneş’in ilk defa doğru yerde oynatıldığını gördüm. Her iki takım da oyuna kontrollü başladı. İlk on beş dakika takımlar birbirini tarttılar. Beşiktaş tam oyunun hâkimiyetini yakalamışken golü kalesinde gördü. Futbolda en tehlikeli şey, takımın hücumundayken topu kaptırmaktır. Gol de böyle geldi. Beşiktaş bütün hatlarıyla Trabzon kalesine yüklenmişken Sergen öyle bir top kaptırdı ki o top geldi Beşiktaş kalesinde gol oldu. Golde Fatih’in Gökdeniz’e çıkarttığı pas futbol adına harikaydı. Gökdeniz topu o kadar hızlı sürdü ki topsuz koşu yapan Çağdaş bir metre gerisinde kaldı ve topu usta bir vuruşla gol yaptı.

Del Bosque defansa çare bulmuş ama orta saha ileri uçta hâlen deneme yapıyor. Orta sahada oyun kuracak oyuncu yok. Bu görevi Ahmet ve Okan’a vermiş ama her ikisinin de kurma konusunda yetenekleri sınırlı. Carew’i geldiği günden beri sabır ve toleransla izliyorum. Gol umudu olarak getirilen bu futbolcu henüz bekleneni veremedi. Hücumda son derece ağır ve sık sık ofsayta düşüyor. Ayrıca bu futbolcu Beşiktaş, Avrupa’da başarılı olsun diye getirildi, ama Avrupa maçlarında ya oynamıyor ya da oynarsa yarım porsiyon oynuyor. Futbol yorumcuları Carew’in iyi bir “asist” olduğunu söylüyorlar. Benim anladığım futbolda “asistan santrafor” diye bir mevki yok. Adam ya santrafordur ya da pildir. Ben henüz Carew’in ne olduğunu anlayamadım.

İkinci yarıya Beşiktaş iyi başladı. Ancak Çağdaş’ın ikinci sarı karttan kırmızı görmesi oyun düzenini bozdu. Çağdaş’ın gördüğü ikinci sarı kart tartışılmaz ama ilk sarı kartı tartışmak gerekir. Bu pozisyona sarı gösteriliyorsa, FB-Gençlerbirliği maçında Cem Papila’nın Serkan’ın smacına göstermemesine ne demeli? İşte beni bu çifte standart çıldırtıyor. Takımına göre kural uygulayan hakemler Türk futboluna zarar veriyorlar.

Beşiktaş 10 kişi kaldıktan sonra Sergen ve Carew’i çıkartarak oyuna A. Hassan, İbrahim Akın ve Berkant’ı aldı. Maçın uzatma dakikalarında Ali Güneş’e yapılan faulü Hakem Kuddisi Müftüoğlu aldatma olarak değerlendirince Ali Güneş’e sarı, İbrahim Toraman’a da kırmızı gösterdi. Bu pozisyonda çok tartışılacağa benziyor. Beşiktaş’tan daha organize oynayan Trabzon, galibiyeti hak etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here