Appiah: Azmin Zaferi

Gönderen hayricem | 2005 - 2006 sezonu, Birgün Gazetesi     Yorumlar
Tem 05
27

Stephen Appiah’ın Fenerbahçe’ye transferi Türk futbol gündemine bomba gibi düştü. Appiah’ın Fenerbahçe’nin gücüne güç katacağından hiç süphem yok. Daum ona göze hoş gelen bir futbol oynatacak mı bilmiyorum ama ben artık onun her maçını ilgi ile izleyeceğim. Başarılı olması için de canı gönülden dua edeceğim.

Neden mi?

Çünkü, daha 16 yaşındayken Galatasaray altyapısından işe yaramaz diye geri gönderilen Appiah yılmadı. Umutlarını kaybetmedi. Çalıştı, sıkıntı çekti ama başardı. Gencecik yaşında Udinese, Parma, Brescia, Juventus gibi takımlarda forma giydi. Şimdi de Fenerbahçe gibi milyonların gönül verdiği bir takımda top koşturacak.

Appiah, hocaları tarafından fark edilmemiş ya da yeterince ilgi görmeyerek bir kenara itilmiş, torpili olmadığı için kendini gösterme şansı bulamamış yetenekli Türk gençleri için çok iyi bir örnek teşkil edecek. Onun başarılarını izleyen bu şansız gençlerimizin yüreklerinde artık umut çiçekleri açacak. “Appiah Gana gibi fakir bir ülkeden gelip başardıysa ben de başarırım” diyecekler.

Galatasaray’dan Appiah’ı yollayan Altyapı Hocaları halen görevde mi çok merak ediyorum. Acaba şimdi ne hissediyorlardır? Utanıyorlar mıdır? Galatasaray’ı böyle bir yetenekten mahrum ettikleri için vicdanları sızlıyor mudur?  Asıl önemlisi, ellerinin altındaki gençlere artık daha dikkatli bakıyorlar mıdır?

ALTYAPI : KANAYAN YARA

Aslında bu sorun sadece Galatasaray’a özgü bir sorun değil. Aynı sorun Beşiktaş, Fenerbahçe, Trabzonspor ve diğerlerinde de yaşanıyor. Buralarda harcanan genç yetenekleri görseniz içiniz parçalanır. Son derece kötü koşullarda yetişen bu gençler birgün bütün umutlarıyla birlikte paçavra gibi bir kenara fırlatılıyorlar.

Türkiye’de ki büyük kulüplerin altyapıları eski futbolcuları için birer “arpalık”tan öteye gitmiyor.  Kimi zaman oy kaygısıyla, kimi zaman da popülizm uğruna altyapı kadroları yetersiz kişilerin ellerine bırakılıyor. Sonuç ortada; Son 5 senedir büyük kulüplerin altyapısından gelip, bu kulüplerde top koşturan kaç futbolcu var? Bir elin parmak sayısı kadar yoktur.

Bu yüzden Appiah’ın Fenerbahçe’de başarılı olmasını çok istiyorum. Onun her başarısı ve atacağı her gol Türkiye’deki büyük kulüplerin altyapı derebeyliklerine indirilecek bir darbe olacaktır.

Onu her zaman “Azmin zaferi” olarak hatırlayacağız.


Yorum gönder

Giriş

Arşivler

Yazı Takvimi

Temmuz 2005
P S Ç P C C P
« Haz   Ağu »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Kategoriler